top of page

Asya borsaları, piyasaların Fed yorumlarını ve faiz görünümünü sindirmesiyle karıştı

Piyasalar, önümüzdeki aylarda artan ekonomik ters rüzgarlara karşı daha az şahin bir Federal Rezerv beklentisini tartarken, çoğu Asya borsası Perşembe günü düz-düşük aralığında hareket etti.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, Tencent Holdings Ltd'nin (HK: 0700 ) beklenenden daha iyi yıllık sonuçlar kaydetmesinin ardından, ağır sıklet teknoloji hisselerindeki güçle %0,7 yükselerek, günün tek iyi performansı oldu . Okuma, bu yıl Çin ekonomisinin toparlanmasına ilişkin bir miktar iyimserlik yaratmaya yardımcı oldu.

Hong Kong Para Otoritesi de Fed'e ayak uydurarak faiz oranlarını 25 baz puan artırdı .

Ancak Çin endeksleri karıştı . _ _ _ _ sektörün geri kalanı için emsal teşkil etmektedir.

Diğer Asya piyasaları düşüş kaydetti. Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri sırasıyla %0,4 ve %0,3 düşerken, Avustralya'nın ASX 200 endeksi %0,6 düştü.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi , büyük ölçüde Japonya Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylarda para politikası duruşunu etkilemesi beklenen Cuma günü yapılacak önemli bir tüketici enflasyonu okuması öncesinde %0,3 düştü .

Fed, beklendiği gibi oranları artırdı ve bir bankacılık çöküşünün ardından faiz artırım döngüsünde potansiyel bir duraklama olabileceğini ima etti. Ancak merkez bankası, bu yıl en az bir zam daha öngörerek enflasyonu düşürme taahhüdünü yineledi ve bu yıl faiz oranlarını düşürme niyeti olmadığını söyledi.

ABD faiz oranları şu anda bu sıkılaştırma döngüsünde zirveye yakın seyrederken, analistler, oranların daha uzun süre yüksek kalmasıyla birlikte daha fazla artışın bu yıl ekonomi üzerinde artan baskı uygulayabileceği konusunda uyardılar.

Fed ayrıca yıllık GSYİH görünümünü de düşürdü.

Sıkılaşan parasal koşullar nedeniyle bölgeye yabancı sermaye akışının sınırlı kalması beklendiği için, ABD'de yüksek faiz oranları beklentisi Asya piyasaları için kötü işaretler veriyor. Ekonomik yavaşlama korkularının da yatırımcıları riskten uzak tutması ve Asya piyasalarına olan iştahı sınırlaması bekleniyor.

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya piyasaları Perşembe günü geriledi, Filipin Kompozit ve Malezya gösterge endeksi sırasıyla %0,6 ve %0,4 düştü.
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page