top of page

Asya borsaları: Powell'ın faiz indirimi umutlarını azaltmasıyla Çin yükseldi, diğerleri karıştı.

Asya hisse senetlerinin çoğu Çarşamba günü ABD'nin faiz indirimine ilişkin beklentilerin azalmasıyla yatay-düşük aralığında hareket ederken, Çin piyasaları bazı ekonomik toparlanma işaretleri üzerine yükseldi. 

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell'ın, yapışkan enflasyon ortamında bankanın faiz oranlarını düşürmeye başlama konusunda çok az güvene sahip olduğunu söylemesinin  ardından bölgesel piyasalar Wall Street'ten zayıf bir liderlik aldı .

Yine de Asya ticaretinde ABD hisse senedi endeks vadeli kontratları, Wall Street'teki bozgun fazla abartılmış gibi göründüğü için marjinal bir yükseliş kaydetti. 

Çin hisseleri pozitif GSYİH ve teşvik umutlarının ardından yükseldi

Çin'in Shanghai Shenzhen CSI 300 ve Shanghai Composite endeksleri Çarşamba günü sırasıyla %0,4 ve %0,9 artışla Asya'da en iyi performans gösterenler arasında yer aldı.

İki endeks, son iki aydaki beş yılın en düşük seviyelerinden toparlanmanın ardından bir miktar ivme kazandı. 

Gayri safi yurt içi hasıla verilerinin ekonominin ilk çeyrekte beklenenden fazla büyüdüğünü göstermesinin ardından Çin'e yönelik güven bu hafta arttı . Ancak Mart ayına ilişkin zayıf sanayi üretimi ve perakende satış verileri, bu ivmenin artık yavaşladığını gösteriyor.

Ancak karışık veriler aynı zamanda Pekin'in ekonomiyi desteklemek için daha fazla teşvik önlemi uygulamaya devam edeceği yönündeki beklentileri de artırdı. Çin hükümetinin son oturumlarda borsayı desteklemek için daha fazla önlem aldığı da görüldü. 

Ancak Çin'deki kazanımlar Hong Kong'a yansımadı ve Hang Seng endeksi %0,5 kayıpla işlem gördü. 

Faiz indirimi umutları Powell'ın açıklamalarının ardından azaldı, Asya borsaları karıştı 

Powell'ın geceki yorumları, piyasaların Fed'in Haziran ayında faiz oranlarını düşürüp düşürmeyeceğini daha fazla sorgulamasına neden oldu. 

Bu fikir çoğu hisse senedi piyasasını olumsuz etkiledi ve Asya borsalarının yatay-düşük bir aralıkta hareket etmesini sağladı. Bölgedeki ticaretin öncüsü olarak görülen  Singapur'un petrol dışı ihracatında keskin bir düşüş olduğunu gösteren veriler de Asya'ya yönelik güveni zayıflattı .

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,2 düşerken TOPIX %0,7 düştü. Çarşamba günkü veriler, Japon ihracatının Mart ayında zayıf yen nedeniyle beklenenden fazla arttığını gösterdi. Ancak ithalat keskin bir şekilde düştü.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi, büyük madenciler Rio Tinto Ltd (ASX: RIO ) ve BHP Group Ltd'nin (ASX: BHP ) Rio Tinto'nun zayıf üretim ve satış rakamlarının ardından düşmesine rağmen %0,2 yükseldi . BHP, üç aylık üretim rakamlarını Perşembe günü açıklayacak.

Güney Kore'nin KOSPI endeksi %0,3 düşerken, Hindistan piyasaları tatil nedeniyle kapalıydı.

Bu haftanın odak noktası artık Fed yetkililerinin daha fazla yorumunun yanı sıra büyük ekonomilere ilişkin daha fazla ipucu sağlayan Japon enflasyon verileriydi10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page