top of page

Asya borsaları pozitif seyrediyor

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri yoğun veri akışının olduğu günde pozitif bir seyre yöneldi

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri yatırımcıların Çin'in enflasyon verisine olumlu tepki vermesi ile yükseldi.


Şanghay Bileşik Endeksi hafif gerilerken, Shenzen Bileşik Endeksi hafif artış kaydetti.


Çin’de üretici fiyatları Eylül ayında yaklaşık 26 yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Resmi verilere göre, Çin'de üretici fiyat endeksi Eylül ayındayüzde 10.7 düzeyinde gerçekleşti. Tüketici fiyat endeksi ise yıllık bazda yüzde 0.7 artış kaydetti.


Hong Kong Borsası tatil nedeniyle kapalı. Avustralya, Güney Kore ve Japonya'da endeksler pozitif seyretti.


Singapur ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki ylın aynı dönemine göre beklentilerin üzerinde yüzde 6,5 büyüdü. Singapur Merkez Bankası sürpriz bir şekilde sıkılaşma eğilimine yönelerek yerel doları güçlendirdi.


Avustralya'da ise istihdam delta varyantının ülkede hızla yayılması ile Eylül ayında düşüş yaşadı. Ülkenin en büyük iki şehrinde koronavirüs kısıtlamaları gereğince işletmelerin kapalı kalması sonucu işsizlik yüzde 4.6'ya yükseldi ve iş gücü piyasası iki ayda 285,000 pozisyon kaybetti. Ülkede katılım oranı yüzde 6.52'den yüzde 64.5'e geriledi. Eylül ayında istihdam kaybı 138 bin kişi oldu.


Öte yandan Avustralya'da koronavirüsün Delta varyantına karşı yürürlükteki sıkı tedbirlere rağmen son 24 saatte 2 bin 744 kişinin virüse yakalanmasıyla, virüsün görüldüğü günden bu yana bir gündeki en yüksek vaka sayısı kaydedildi.


9 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page