top of page

Asya borsaları resesyonla birlikte düştü, faiz artırımı korkuları devam ediyor

Asya hisse senetleri Pazartesi günü düştü ve artan faiz oranları ve 2023'teki potansiyel durgunlukla ilgili endişeler ve Çin'in ekonomik yeniden açılmasına ilişkin belirsizliğin bölgesel piyasaları da çökertmesi nedeniyle geçen haftaki kayıplarını artırdı.
Japon Nikkei 225 , Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) aşırı gevşek para politikasını sıkılaştırabileceğine dair yenilenen spekülasyonların ortasında %1,1 kayıpla günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı.
Basında çıkan haberler , Japon hükümetinin BoJ'un enflasyon hedefini gözden geçirmeyi düşündüğünü söyledi; bu hareket, sonunda merkez bankasının faiz oranlarını rekor düşük seviyelerden yükseltmesine yol açabilir.
Odak noktası aynı zamanda gösterge faiz oranını korumasının beklendiği Salı günkü BoJ toplantısında . Ancak piyasalar, bankanın tavrındaki olası değişiklikleri izliyor olacak.
Çin'in birinci sınıf Şanghay Shenzhen CSI 300 endeksi %1,3 düşerken , ülkedeki artan COVID-19 vakaları hükümetin ekonomik büyümeyi destekleme taahhütlerini dengelediğinden Şangay Bileşik endeksi %1,6 düştü.
Ülke, bu ayın başlarında birkaç kilitleme önlemini azalttıktan sonra COVID-19 vakalarında benzeri görülmemiş bir artışla karşı karşıya kaldı ve piyasalar, ülkede daha geniş bir yeniden açılmayı geciktirebileceğinden korkuyor.
Bir anket ayrıca , COVID-19 salgını ülke ekonomisinde derinleşen çatlakları vurguladığından, Çin iş güveninin yaklaşık on yılın en düşük seviyesinde olduğunu gösterdi.
Her ikisi de Çin piyasalarına büyük ölçüde maruz kalan Hong Kong'un Hang Seng endeksi ve Tayvan Ağırlıklı endeksi her biri %0,6 düştü.
Daha geniş Asya hisse senetleri, geçen hafta birkaç büyük merkez bankasından gelen şahin sinyallerin yükselen faiz oranları ve yüksek enflasyonun 2023'te bir durgunluğu tetikleyebileceğine dair endişeleri artırmasının ardından düştü .
Federal Rezerv ve Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen şahin sinyaller, bu yıl borçlanma maliyetlerindeki keskin artıştan zaten sersemlemiş olan piyasaları sarstı. Her iki merkez bankası da oranların daha yavaş artacağının sinyalini verse de, muhtemelen beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapacak.
Güney Kore'nin KOSPI endeksi, hükümetin ülkedeki ekonomik düşüşün 2023 ortasına kadar dibe vuracağının sinyalini vermesinin ardından yaklaşık %0,4 kaybederek emsallerinden biraz daha az düştü. Bu, Çin'de nihai bir toparlanma ile birleştiğinde, Doğu Asya ekonomisinin 2024 yılına kadar keskin bir şekilde toparlanmasını sağlayabilir.
Hindistan hisse senetleri, yatırımcıların iki hafta üst üste kayıplardan sarsılan piyasaları satın almalarıyla bu trende karşı çıktı. Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endekslerinin her biri yaklaşık %0,5 değer kazandı .
Hindistan için güçlü bir ekonomik büyüme görünümü, bu yıl ülkenin borsasını canlandırdı ve Kasım ayında iki gösterge endeksi rekor seviyelere ulaştı.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page