top of page

Asya borsaları Rusya-Ukrayna tansiyonu ile sert geriledi

Asya hisse senetleri Putin'in, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların tanınmasına dair kararnameyi imzalamasının ardından sert kayıplara yöneldi

Asya Pasifik hisse senetleri Salı günkü işlemlerde yatırımcıların odak noktasını Rusya Ukrayna gerilimine çevirmeleri ile sert düşüşler kaydetti.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi, yüzde 3.5 civarında düşerek bölge genelinde kayıpların başını çekti.

Hong Kong'da işlem gören Alibaba hisseleri yüzde 5'den fazla düştü. Şanghay Bileşikve Shenzen endekslerinde kayıplar yüzde 1'i aştı.

Japonya'daki kayıplar da Nikkei 225 ve Kospi endekslerinde yüzde 2 civarında gerçekleşti. Güney Kore'nin Kospi endeksi de yüzde 1.87 düştü. Avustralya Borsasında ise kayıplar yüzde 1.5 civarında gerçekleşti.

Rusya Ukrayna hattında gerilim Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzaladı. Putin, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması'nın Donbas'taki ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasıyla ilgili çağrısına cevap vermek için güvenlik konseyi toplantısından bir süre sonra televizyondan halka hitap etti. Putin yaptığı konuşmada, Kiev yönetiminin "Donbas'ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını" belirterek, "Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum." ifadelerini kullandı. Konuşmasının ardından Putin, Kremlin Sarayı'nda sırayla sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti, ardından sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzaladı. İmza töreninde söz konusu yönetimlerin temsilcileri de hazır bulundu.
1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page