top of page

Asya borsaları tahvil satışlarının piyasaları korkutmasıyla düştü

Asya borsaları, küresel tahvil piyasalarında süregelen düşüş nedeniyle ABD getirilerinin 16 yılın en yüksek seviyelerine ulaşması, hisse değerlemelerinin zorlanması ve genel olarak risk varlıklarına yönelik iştahın azalmasıyla Çarşamba günü 11 ayın en düşük seviyelerine geriledi.

Hazine getirilerindeki artış doları yeni zirvelere taşıdı; Japon yetkililerin perde arkasında müdahale ediyor olabileceği spekülasyonları arasında yalnızca yen biraz mücadele gösterdi.

Yen, Salı günü Londra öğleden sonra aniden 147,3'e fırlamadan önce dolar başına 150 seviyesini aştı.

Japonya maliye bakanı ve üst düzey döviz diplomatının bu hamle hakkında doğrudan yorum yapmadığı Tokyo'dan herhangi bir onay gelmedi. Yen en son dolar başına 149.181 seviyesinde bulunuyordu. [FRX/]

Bu arada beklenenden güçlü gelen ABD istihdam verileri Salı günü 10 yıllık tahvil getirisinin yaklaşık bir düzine baz puan (bps) artmasına neden oldu ve Asya'da üç baz puan daha yükselerek 2007'den bu yana en yüksek seviyesi olan %4,838'e yükseldi. ]

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi üst üste ikinci günde %1'den fazla düştü. Japonya'nın Nikkei ve Güney Kore'nin Kospi'si %2'den fazla düştü. S&P 500 vadeli işlemleri yüzde 0,3 düştü.

Singapur'daki Muzinich & Co'nun portföy yöneticisi Mel Siew, "Risksiz faiz oranı bu kadar yüksekken, insanların kısa vadeli nakit benzeri yatırımlardan ayrılmaları pek de zorlayıcı değil" dedi. S &P 500 Salı günü yüzde 1,4 düştü.

Hareket, enflasyon beklentilerine ilişkin piyasa göstergelerinde çok fazla bir değişiklik yaratmadığından, reel anlamda ABD getirileri (enflasyon çıkarıldığında) neredeyse 15 yılın en yüksek seviyelerinde ve her köşeden parayı dolara çekiyor.

Asya'nın gelişmekte olan piyasalarında tahviller baskı altında ve Tayland bahtı, Tayvan doları, Malezya ringgiti, Endonezya rupiahı ve Hindistan rupisi tarihin en düşük seviyelerinde veya yakınında bulunuyor; bazı merkez bankaları bu gidişatı durdurmak için devreye giriyor. [EMRG/FRX]

BİR ŞEYİN KIRILMASINI BEKLİYORUZ

Doların yükselişi euroyu gece boyunca 1,0448 dolar ile 10 ayın en düşük seviyesine, sterlin ise 1,20535 dolar ile yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.

Her ikisi de Çarşamba günü bu seviyelerin yakınında işlem gördü.

Yen için dolar başına 149'un zayıf tarafını geçmesi, Japonya maliye bakanlığının gerçekten bir müdahale emri verip vermediği konusunda bazı şüpheleri akla getirdi, ancak bu, açıktan satıcıları susturmak için yeterliydi.

Singapur'daki Sumitomo Mitsui (NYSE: SMFG ) Banking Corporation ekonomisti Ryota Abe, "Bilinmeyen şoktan sonra bile Japon otoriteleri için hassas seviyelerde olması nedeniyle pariteye karşı dikkatli olmalıyız" dedi.

Avustralya doları 0,6304 dolarda 11 ayın en düşük seviyesinde sabitlenirken, Yeni Zelanda doları, merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması ve yakında bir artışa dair çok az ipucu vermesinin ardından benzer bir dönüm noktasının hemen üzerinde yer aldı. [AUD/]

SocGen stratejisti Kit Juckes, "Şimdilik FX piyasası seyirci kalıyor" dedi ve "Hazine tahvillerini izliyor ve onların bir şeyleri kırmasını bekliyor."

Federal Reserve yetkilileri, uzun vadeli ABD Hazine tahvili getirilerindeki artışın henüz alarm zillerini tetiklemediğini düşünüyor.

Emtia piyasalarında güçlenen dolar, petrol fiyatlarının frenlenmesine yardımcı oldu ve yüksek getiriler altının üzerinde baskı oluşturdu.


Brent ham vadeli işlemleri geçen hafta 97,69 dolarla 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra varil başına 90,87 dolarda sabit kaldı. [VEYA]

Spot altın Salı günü ons başına 1.814 dolar ile yedi ayın en düşük seviyesini gördü ve en son 1.819 dolarda işlem gördü.5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page