top of page

Asya borsaları tarım dışı istihdamı bekliyor, Çin piyasaları düşüşte

Karışık ekonomik verilerin bu yılki ekonomik toparlanmanın zamanlamasına ilişkin bazı endişeleri artırması ve daha geniş Asya piyasalarının önemli ABD tarım dışı istihdam verileri beklentisiyle temkinli yükselmesiyle Çin hisse senedi endeksleri Cuma günü geniş tabanlı kayıplar arasında düştü.
Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri sırasıyla %1,7 ve %1,4 düştü. Son zamanlarda birkaç ayın en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra her iki endeks de bu hafta istikrarlı bir kar artışı gördü. Çin endeksleri de bu hafta Asya'daki en kötü performansı sergiledi.
Açıklanan karışık ekonomik veriler, sıfır COVID-19 politikasının kaldırılmasının ardından Çin'de hızlı bir toparlanmaya ilişkin endişeleri artırdı. Ülkenin hizmet sektörü , dört aylık düşüşün ardından Ocak ayında keskin bir şekilde toparlanırken, özel bir anket , küçük ölçekli imalat işletmelerinin artan COVID-19 vakaları ve devam eden tedarik zinciri sorunları karşısında hâlâ mücadele ettiğini gösterdi.
Hong Kong'un Hang Seng endeksi, teknoloji hisselerindeki kayıplar üzerine %1,8 düşüşle günün en kötü performansını sergiledi. Teknoloji sektörüne yönelik duyarlılık, bir gecede açıklanan büyük ABD şirketlerinin üç aylık karışık kazançlarıyla azaldı.
Diğer teknoloji ağırlıklı Asya endeksleri de geriledi, Tayvan Ağırlıklı endeks %0,1 artarken, Güney Kore'nin KOSPI %0,5 arttı.
Daha geniş Asya hisse senetleri, ABD tarım dışı bordro okuması beklentisiyle temkinli kalmayı sürdürürken yükseldi. Bir gecede açıklanan veriler, istihdam piyasasında bir miktar güç olduğunu göstererek, güçlü istihdamın ABD enflasyonunu daha uzun süre daha yüksek tutabileceğine dair endişeleri artırdı.
Piyasalar ayrıca Federal Rezerv'in para politikasına ilişkin karışık bir görünümünü sindiriyordu . Banka, enflasyonun son birkaç ayda önemli ölçüde geri çekildiğini kaydederken, ülkedeki fiyat baskılarının hala nispeten yüksek olması nedeniyle faiz oranlarında daha fazla artışa işaret ediyor.
Bu, güçlü bir tarım dışı istihdam okuması korkusuyla birleştiğinde, piyasaların ABD para politikasına ilişkin görünümlerini yeniden değerlendirdiğini gördü. Piyasalar aynı zamanda yükselen ABD faiz oranlarının bu yıl potansiyel bir durgunluğa yol açabileceğinden de korkuyordu - bu, risk ağırlıklı Asya hisse senetleri için kötü bir senaryo.
Bölge borsalarının çoğu, Fed'in faiz artırım döngüsünü beklenenden daha erken durdurabileceğine dair bahislerin ilk yükselişinin ardından haftayı marjinal olarak yüksek bitirmeye ayarlandı.
Hindistan hisse senetleri, Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endekslerinin sırasıyla %0,2 ve %0,6 artmasıyla Cuma günü yükseldi . Ancak Adani Enterprises Ltd (NS: ADEL ) ve bağlı şirketlerinin hisselerindeki sert düşüş devam etti.
Hisse Cuma günü %30 düşerek neredeyse iki yılın en düşük seviyesine indi ve bu hafta değerinin %60'ından fazlasını kaybetmeye ayarlandı.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page