top of page

Asya borsaları, teknoloji gücünün ABD faiz korkularını dengelemeye yardımcı olmasıyla yükseldi

Asya hisse senetlerinin çoğu, Nvidia Corp'un (NASDAQ: NVDA ) önemli gelirleri öncesinde teknoloji hisselerindeki toparlanmanın etkisiyle Salı günü yükseldi , ancak artan ABD faiz oranları ve yavaşlayan Çin büyümesine ilişkin endişeler daha büyük kazanımları engelledi.

Wall Street endeksleri geceyi düşüşle kapatırken , teknoloji sektörü Çarşamba günü Nvidia'nın yakından takip edilen kazançları öncesinde güçlü kazanımlar elde etti . Nvidia sonuçlarının öngörülmesi aynı zamanda dünyanın en değerli çip üreticisine açık olan hisse senetlerinde konumlandırmayı da teşvik etti.

Bu haftanın odak noktası büyük ölçüde çip üreticisinin yapay zeka patlamasından tahmin edildiği gibi yararlanıp faydalanmadığı olacak; bu trend muhtemelen şirkete tedarik sağlayan Asya çip stoklarına fayda sağlayacak.

Ancak Çin'de büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişeler, özellikle de Merkez Bankası'nın Pazartesi günü yaptığı hayal kırıklığı yaratan faiz indiriminin ardından, hâlâ hissiyat üzerinde baskı oluşturuyor.

Teknoloji hisseleri ve çip üreticileri Nvidia sonuçları öncesinde yükselişte

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,8 yükselişle Asya'da günün en iyi performansını sergileyen endeks olurken, daha geniş kapsamlı olan TOPIX endeksi %0,6 artış kaydetti.

Nvidia tedarikçisi olan yarı iletken test ekipmanı üreticisi Advantest Corp (TYO: 6857 ), %4'ün üzerinde artış göstererek Nikkei'nin en iyi performansını sergileyen şirket oldu. Arm birimi aracılığıyla çip üretimine de sahip olan teknoloji holdingi SoftBank Group Corp (TYO: 9984 ) %2'nin üzerine çıktı.

Teknolojik kazanımlara ek olarak, güçlü kazanç sezonu Japonya'ya yönelik hissiyatı da güçlendirdi. Japon haber ajansı Nikkei'nin analizi, Japonya'da listede yer alan şirketlerin, yüksek fiyatlar ve Japonya Merkez Bankası'nın devam eden parasal teşvikleri sayesinde üst üste üçüncü yılda da rekor kar elde etmeye doğru ilerlediğini gösterdi.

Diğer büyük Asya teknoloji firmaları arasında Taiwan Semiconductor Manufacturing (TW: 2330 ) (NYSE: TSM ) %0,6 oranında değer kazanırken, Güney Kore'nin KOSPI çip üreticisi Samsung Electronics (KS: 005930 ) ve SK Hynix Inc'in (KS: 000660 ) kazancıyla %0,6 arttı. ).

Hindistan'ın Nifty 50 endeksinin vadeli kontratları yatay seyrederken, ağır Hint teknoloji hisselerinin ABD'deki emsallerindeki yükselişleri takip etmesi bekleniyor.
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page