top of page

Asya borsaları, teknolojinin Fed korkularını hafifletmeye yönelik toparlanmasıyla yükseliyor.

Fed'in orta düzeydeki yorumlarının merkez bankasının faiz artırımlarının bittiği yönündeki iddiaları artırmasıyla Asya hisse senetlerinin çoğu Perşembe günü teknoloji sektöründeki toparlanmanın etkisiyle yükseldi.

Ancak Çin hisse senetleri, ülkedeki bir dizi zayıf ekonomik verinin tüccarları büyük ölçüde olumsuz etkilemesi nedeniyle çok az kazanç elde etti.

Fed Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutarken , Başkan Jerome Powell'ın yorumları, özellikle ABD ekonomisi soğurken faiz oranlarının bu yıl daha fazla artmayabileceğini öne sürdü. Bu, ABD Hazine tahvil getirilerinin gecelik ticarette keskin bir şekilde düşmesine ve bunun sonucunda da teknoloji stoklarının artmasına neden oldu.

Wall Street'teki olumlu kapanış, bölgesel hisse senetlerine de güçlü bir giriş sağladı; NASDAQ, düşen getirilere rağmen sağlam kazançlar elde etti.

Asya teknolojisi, Hazine'nin gevşemesiyle toparlanıyor

Teknoloji ağırlıklı Asya endeksleri Perşembe günü en iyi performansı sergileyenler oldu; Hong Kong'un Hang Seng ve Güney Kore'nin KOSPI'si sırasıyla %1,8 ve %2 artış gösterdi. Verilerin Kore tüketici enflasyonunun Ekim ayında beklenenden fazla arttığını göstermesine rağmen KOSPI yükseldi .

Powell'ın Fed'in %2'lik enflasyon hedefine ulaşmadan önce hala kat etmesi gereken uzun bir yol olmasına rağmen parasal koşulların son aylarda önemli ölçüde sıkılaştığını söylemesinin ardından ABD Hazine tahvilleri gecelik ticarette keskin bir düşüş yaşadı.

Powell, daha fazla potansiyel artış için kapıyı hala açık bıraktı ancak bunların ABD ekonomisinin gidişatına bağlı olacağını yineledi. Yorumlarının beklenenden zayıf imalat faaliyeti verilerinin açıklanmasından birkaç saat sonra geldiği göz önüne alındığında , yatırımcılar soğuyan ABD ekonomisinin daha fazla faiz artırımını önleyeceğine inanıyor.

Daha yüksek oranlar, gelecekteki kazanç potansiyellerini azaltarak teknoloji hisseleri üzerinde baskı yaratıyor. Fed'in geçtiğimiz yıl faiz oranlarını keskin bir şekilde artırması nedeniyle bu eğilim sektöre darbe vurmuştu.

Veriler ülkenin ticaret fazlasının Eylül ayında 2,5 yılın en düşük seviyesine gerilediğini göstermesine rağmen, teknoloji stoklarındaki güç Avustralya'nın ASX 200 endeksinin %1,3 yükselmesine yardımcı oldu.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın bu hafta başında pek çok kişinin beklediğinden daha az şahin bir ton kullanmasının ardından kazançlarını art arda üçüncü seansa taşıyarak %1,2 artış kaydetti .

Hindistan'ın Nifty 50 endeksi vadeli işlemleri, endeksin teknoloji sektörüne yoğun maruz kalması göz önüne alındığında pozitif bir açılışa işaret etti.

Ancak Perşembe günkü yükselişe rağmen çoğu Asya piyasası Ekim ayında hala büyük kayıplarla karşı karşıyaydı. Fed'in faiz oranlarını daha fazla artırmaması beklenirken, aynı zamanda onları daha uzun süre yüksek tutması da bekleniyor; bu senaryonun Asya piyasalarındaki büyük kazanımları sınırlaması bekleniyor.

Bu haftanın odak noktası artık Cuma günü yayınlanacak olan önemli ABD tarım dışı istihdam verileri olacak . İstihdam piyasasındaki soğumaya dair herhangi bir işaret, muhtemelen Fed'in bu yıl duraklamasına dair daha fazla bahisi teşvik edecek.

Teknoloji yatırımcıları da iPhone üreticisi Apple Inc'in (NASDAQ: AAPL ) Perşembe günü açıklanacak önemli kazançlarını bekliyorlardı.

Ekonomik korkuların devam etmesi nedeniyle Çin hisse senetleri geriledi

Çin'in Şangay Shenzhen CSI 300 endeksi %0,2 yükselirken, Şanghay Bileşik endeksi yatay seyrederken, artan risk duyarlılığına rağmen tüccarlar Çin piyasalarına karşı büyük ölçüde temkinli olmaya devam etti.

Bu hafta bir dizi zayıf satın alma yöneticileri endeksi okuması, Çin'in imalat sektörünün Ekim ayında daraldığını gösterdi ve bu da bu yıl ekonomik toparlanma konusunda şüpheleri artırdı.

Zayıf veriler, ev fiyatlarının düşmesi ve birçok büyük geliştiricinin hala temerrüt riskiyle karşı karşıya kalması nedeniyle Çin konut piyasasındaki erimeye ilişkin endişeleri artırdı.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page