top of page

Asya borsaları, yatırımcıların Çin'in yeniden açılmasından endişe duymasıyla sessiz kaldı

Asya borsaları, Çin'in COVID-19'dan zarar gören ekonomisini yeniden açmak için daha fazla adım atmasının ve ekonomik yavaşlamanın hissiyat üzerinde baskı oluşturmasının ardından yatırımcılar yön ararken Çarşamba günü dalgalı ticarette kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi, %0,5'e kadar kaydıktan sonra %0,12 arttı. Kasım ayında yaklaşık 30 yılın en iyi aylık performansını elde ettikten sonra endeks, iki günlük işlemle Aralık ayı için yatay seyrediyor.
Eurostoxx 50 %0,13 düşüşle, Almanya DAX %0,05 düşüşle ve FTSE %0,24 artışla Avrupa borsa vadeli işlemleri hisse senetlerinin düşmeye hazır olduğunu gösterdi.
Çin hisse senetleri çok az değişirken, Hong Kong borsası, Çin'in Pazartesi günü gelen yolcuların 8 Ocak'tan itibaren karantinaya girme zorunluluğunu kaldıracağını açıklamasıyla %2 yükseldi.
Beklenenden daha hızlı bir enfeksiyon zirvesi, hızlı bir ekonomik toparlanmanın kartlarda olduğu yönündeki beklentileri artırdı, ancak kaynakları zorlayan ve hastaneleri baskı altına alan artan vakalar, yatırımcıların coşkusunu azalttı.
Wall Street, ABD Hazine tahvillerinin faize duyarlı büyüme hisselerini baskı altında tutmasıyla geceyi düşüşle tamamladı.
Yatırımcılar, ekonomiyi durgunluğa sürüklemekten kaçınmaya çalışırken, enflasyona karşı devam eden mücadelesinde politikayı sıkılaştırırken, Federal Rezerv'in faiz oranlarını ne kadar yükseltmesi gerekeceğini ölçmeye çalışıyorlar.
10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi 1,1 baz puan düşerek %3,847'ye geriledi ve bir önceki seansta ulaştığı beş haftanın en yüksek seviyesi olan %3,862 civarında geziniyor.
30 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi 2,9 baz puan düşerek %3,914'e gerilerken, tipik olarak faiz oranı beklentileriyle uyumlu hareket eden iki yıllık ABD Hazine getirisi 1,7 baz puan düşerek %4,351'e geriledi.
Bu arada, Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika yapıcıları, Çarşamba günü Aralık ayında yaptıkları toplantıda görüşlerin bir özetine göre, daha yüksek ücretlerin nihayet deflasyona dönüş riskini ortadan kaldırabileceğine dair artan beklentileri tartıştılar.
BOJ, 19-20 Aralık tarihli toplantısında aşırı gevşek politikasını sürdürdü, ancak tahvil getiri kontrol politikasında yaptığı ince ayar ile piyasaları şaşkına çevirdi ve uzun vadeli faiz oranlarının daha da yükselmesini sağladı.
Piyasalar, Japon merkez bankasının muhtemelen politikasını değiştireceğine dair artan beklentilere sahipken, yatırımcıların odak noktası muhtemelen Başkan Haruhiko Kuroda'nın Nisan ayında görevi bırakacağı BOJ'u kimin yöneteceğine odaklanacak.
ING ekonomisti Min Joo Kang, "Yeni vali atandıktan sonra politika incelemesinin 2023'ün ikinci çeyreğinde geleceğini düşünüyoruz." dedi. 2023'ün ilk yarısında verim eğrisi kontrol politikasında başka bir ince ayar yapılması mümkündü ve ING, 2023'ün sonlarında veya 2024'ün başlarında bir oran artışı bekliyordu.
"Gelecek yılki bahar maaş müzakeresi, Japonya Merkez Bankası için daha fazla anlamlı politika değişikliği için izlenmesi gereken en önemli müzakere."
Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0,45, Japon Nikkei ise %0,6 düştü.
Döviz piyasasında, Japon yeni dolar karşısında %0,39 zayıflayarak dolar başına 134,00'den, euro %0,01 artışla 1,0639$'dan işlem gördü.

ABD dolarının altı majör para birimine karşı güvenli liman değerini ölçen dolar endeksi yüzde 0.038 yükseldi.
ABD ham petrolü %0,1 artışla varil başına 79,61 dolara , Brent ise %0,11 artışla 84,42 dolardan işlem görüyor.


5 görüntüleme0 yorum
bottom of page