top of page

Asya borsaları yatay seyrediyor, Çin piyasaları toparlanma umutlarıyla yükseliyor

Asya hisse senetlerinin çoğu, Federal Rezerv yetkililerinin şahin yorumlarını takip ederek Pazartesi günü az hareket ederken, Çin piyasaları, Halk Bankası'nın bir dizi ekonomik okuma öncesinde orta vadeli borç verme oranlarını korumasıyla daha iyi performans gösterdi.

Çin'in Şangay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, PBOC'nin orta vadeli borç verme faiz oranını %2,75'te tutmasının ardından, para politikasını Salı günü yapılacak önemli bir ilk çeyrek GSYİH okuması öncesinde sabit tutmasının ardından yaklaşık %0,8 yükseldi.

Verilerin, Çin'in COVID-19 karşıtı kısıtlamaların çoğunu geri çekmesinin ardından Çin'in ekonomik büyümesinin toparlandığını göstermesi bekleniyor. ING'deki analistler, PBOC'nin Pazartesi günü yaptığı hamlenin, bankanın "Çin ekonomisinin toparlanması konusunda özellikle endişeli olmadığının" sinyalini verdiğini söyledi.

Ancak ekonominin bazı yönlerinin hala toparlanma mücadelesi verdiği göz önüne alındığında, merkez bankası likidite önlemlerini dağıtmaya devam etti. ING analistleri, GSYİH'daki toparlanmanın sınırlı olacağı konusunda da uyardı.

Çin endüstriyel üretim ve perakende satış verileri de Salı günü açıklanacak ve ekonomik toparlanmaya daha fazla ışık tutması bekleniyor. PBOC ayrıca bu hafta kilit kredi faiz oranına karar verecek .

Çin'de bir toparlanma Asya ekonomileri için iyiye işaret olsa da, Fed Başkanı Christopher Waller'in Cuma günü faiz oranlarına ilişkin şahin bir görünüm sunmasının ardından Pazartesi günü genel piyasalar sessiz kaldı.

Tanınmış bir şahin olan Waller, ABD enflasyonunun 40 yılın en yüksek seviyesinden gerilediğine dair işaretlere rağmen oranların daha da artırılması çağrısında bulundu . Yorumları, Fed'in Mayıs ayında faiz oranlarını daha da artıracağına dair beklentileri artırdı ve gelecekteki artışlarda bir duraklamanın yakın olup olmadığı konusunda şüphe uyandırdı.

Yükselen ABD faiz oranlarına ilişkin belirsizlik, bir dizi bölgesel merkez bankasının enflasyonu düşürme ve ekonomik büyümeyi soğutma belirtileri arasında ilgili sıkılaştırma döngülerini durdurmasına rağmen Asya piyasaları üzerinde ağırlık yarattı .

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi yatay seyrederken, Hong Kong'un Hang Seng ve Tayvan Ağırlıklı endeksi %0,1 arttı.

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya piyasaları en çok gerileyen piyasa olurken, Filipin hisseleri %0,8 değer kaybetti.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi %0,2 yükseldi ve dikkatler Merkez Bankası'nın bu hafta içinde yapılacak Nisan toplantısının tutanaklarına çevrildi . Banka, toplantı sırasında mevcut faiz artırım döngüsünü duraklatmıştı.

Piyasalar, yüksek faiz oranlarının ve enflasyonun şirket kârları üzerindeki tam etkisini ölçmeye çalışırken, ABD kazanç sezonu da odak noktasında.


8 görüntüleme0 yorum

Bình luận


bottom of page