top of page

Asya borsaları Yeni Ay Yılı öncesi Çin iyimserliğiyle yükseldi

Asya borsalarının çoğu Cuma günü yükseldi ve potansiyel bir küresel durgunluk korkuları kazançları sınırlı tutsa da, bu yıl Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin artan iyimserliğin ortasında güçlü bir haftalık performansa yöneldi.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, piyasaların özellikle ülkenin COVID-19 karşıtı kısıtlamaların çoğunu gevşettikten sonra, bir haftalık Yeni Ay Yılı tatilinden sonra büyük bir ekonomik destek için konumlanmasıyla sırasıyla %0,5 ve %0,6 yükseldi. Endeksler ayrıca, art arda dördüncü kazanç haftası olan hafta için %2'nin üzerinde artış kaydetmeye ayarlandı.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1,1 artışla günün en iyi performansını sergiledi ve haftalık %0,7'lik kazanç yolunda ilerliyordu.

Tüccarlar bu yıl büyük bir ekonomik toparlanma beklentisiyle büyük oranda indirimli hisse senetleri satın aldığından, Çin hisse senetleri Aralık ayından bu yana düşüşte. Ülke şimdiye kadarki en kötü COVID-19 salgınıyla karşı karşıya kalırken bile yerel borsalardaki kazançlar devam etti.

Çin hükümeti ayrıca büyümeyi desteklemek için daha fazla harcama önlemi alıyor. Çin Halk Bankası, yerel büyümeyi desteklemek için hareket ederken, Cuma günü referans kredi faiz oranını tarihi düşük seviyelerde tuttu ve likidite koşullarını üst üste beşinci aydır yüksek tuttu.

Veriler tüketici fiyatları enflasyonunun Aralık ayında 41 yılın en yüksek seviyesine çıktığını göstermesine rağmen, Japonya'nın Nikkei 225 endeksinin %0,5 artmasıyla , daha geniş Asya borsaları da Cuma günü yükseldi.

Nikkei, Japonya Merkez Bankası'nın para politikasında daha fazla sıkılaştırmaya yönelik piyasa beklentilerini karşılayarak yerel hisse senetleri için destekleyici koşullara işaret etmesinin ardından bu hafta %1,5 artış kaydetmeye ayarlandı .

Ancak piyasalar şimdi, ülkedeki yükselen enflasyonun BOJ'u sonunda rekor düşük seviyelerden faiz oranlarını artırmaya itip itmeyeceği konusunda spekülasyon yapıyor.

Güney Kore'nin KOSPI endeksi %0,5 yükselirken, Avustralya'nın ASX 200 endeksi %0,2 arttı.

Yerel hisse senetleri , ABD'de artan resesyon korkuları arasında bir gecede üst üste ikinci seansta düşüş yaşayan Wall Street endekslerinden gelen zayıf girişi büyük ölçüde savuşturdu .

Bu hafta bir dizi ekonomik veri, dünyanın en büyük ekonomisinin sıkı para politikası ve nispeten yüksek enflasyon karşısında yavaşladığını gösterdi.

Birkaç Federal Rezerv konuşmacısı da bu hafta ABD faiz oranlarının yakın vadede artmaya devam edeceği ve merkez bankasının güvercin bir dönüş yapmasının uzak bir ihtimal olduğu konusunda uyardı.

Potansiyel bir resesyon , böyle bir durumda bölgeye sermaye akışının durması muhtemel olduğundan, Asya borsaları için kötü bir işarettir.7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page