top of page

Asya borsaları zayıf Çin verileriyle düştü, Fed endişeleri devam ediyor

Beklenenden daha zayıf Çin enflasyon verilerinin ülkede yavaş bir ekonomik toparlanmaya işaret etmesi ve daha şahin bir Federal Rezerv'e dair korkuların hissiyatı aşındırmaya devam etmesiyle Asya borsalarının çoğu Perşembe günü düşüş yaşadı.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, verilerin tüketici enflasyonunun Şubat ayında beklenenden önemli ölçüde daha az büyüdüğünü göstermesinin ardından %0,3 düştü .

Veriler, Çin'in ekonomik toparlanmasının bu yıl beklenenden daha uzun sürebileceğini gösterdi ve bu, Asya devinin maruz kaldığı piyasalar için kötü bir işaret. Çarşamba günkü veriler de Çin'in ithalat talebinin zayıf kaldığını gösterdi .

Çin'in maruz kaldığı çoğu borsa Perşembe günü küçük aralıklarda kaldı. Tayvan Ağırlıklı endeks ve Güney Kore'den KOSPI %0,2 düşerken, Hong Kong'dan Hang Seng %0,2 yükseldi.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, Perşembe günü %0,6 yükselerek ve Japonya Merkez Bankası'nın Cuma günü aşırı gevşek politikasını değiştirmeyeceğine dair artan bahisler arasında kazançlarını art arda beşinci seansa taşıyarak önemli bir aykırı değer oldu .

Nikkei, Japon ekonomik büyümesinin 2022'nin dördüncü çeyreğinde durgunlaştığını gösteren verileri umursamadı.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın enflasyon ve işgücü piyasasındaki son gücü gerekçe göstererek merkez bankasının daha agresif faiz artırımlarını işaret etmesinin ardından, daha geniş Asya piyasaları bu hafta sert düşüşler yaşadı .

Bir gecede açıklanan veriler, özel sektör istihdam verilerinin bu ay için Şubat ortasına kadar beklenenden yüksek çıkmasıyla bu görüşü daha da ileriye götürdü .

Şimdi odaklar doğrudan Şubat ayı tarım dışı istihdam verilerine odaklandı ve istihdam piyasasındaki herhangi bir direnç belirtisi Fed'e oranları artırmak için daha fazla ekonomik alan sağlıyor. Çarşamba günü yayınlanan Fed'in Bej Kitap raporu da ABD ekonomisinde bir miktar dirençliliğe işaret etti.

Artan faiz oranları, daha yüksek getiriler sermayeyi risk ağırlıklı piyasalardan uzaklaştırdığından, 2022 boyunca Asya hisse senedi piyasalarını hırpaladı. Bu eğilim 2023'te şimdiye kadar devam etti ve piyasaların daha agresif bir Fed'i fiyatlaması nedeniyle devam etmesi bekleniyor .

Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri, ağır teknoloji hisselerinin zayıflamasıyla Perşembe günü küçük bir aralıkta kaldı.

Adani Enterprises Ltd'nin (NS: ADEL ) hisseleri %0,2 yükseldi ve butik yatırım şirketi GQG Partners'ın bu ayın başlarında yaptığı 1,7 milyar dolarlık yatırımın ardından holdinge daha fazla yatırım yapmasının muhtemel olduğunu açıklamasının ardından toparlanmayı art arda altıncı seansa taşıdı.9 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page