top of page

Asya borsalarında negatif atmosfer

Asya borsaları Çarşamba günkü işlemlerde karışık seyretti

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde ABD'deki negatif kapanışların ardından karışık bir seyir izledi.


ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş ve Goldman Sachs'ın beklenenden kötü gelen dördüncü çeyrek finansal sonuçlarının ardından güne düşüşle başlayan endeksler, gün boyu negatif bir seyir izledi.


Asya Pasifik'te ise kayıplara Japonya öncülük etti. Nikkei 225 ve Topix endeksleri yüzde 1.5 civarında geriledi.


Hong Kong'da endeks hafif yükseldi. Avustralya ve Güney Kore Borsaları da negatif bölgede seyretti.


Çin'de ise endeksler erken kazançlarını sürdürmekte zorlandı.


Çin'de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19), bulaşıcılığı yüksek Omicron varyantını taşıyan vakalardaki artış, gelecek ay Pekin Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan ülkede salgınla mücadeleye dair kaygıları artırıyor. Ülkede ilk kez 8 Ocak'ta Tiencin şehrinde yurt içi kaynaklı Omicron vakasının görüldüğünün bildirilmesinin ardından vakalar, başkent Pekin dahil 9 şehre yayıldı.


Kovid-19’un Delta ve Omicron varyantlarının etkisindeki Avustralya’da, önceki gün virüsün görüldüğü günden bu yana bir günde ilk kez 77 kişi hayatını kaybetti, 72 bin 396 kişi hastalığa yakalandı.


Japonya’da ise Tokyo 2020 Olimpiyatları'nın düzenlendiği 20 Ağustos 2021'de kaydedilen 25 bin 992 vaka rekoru kırıldı. Son bir günde Kovid-19 vaka sayısı, salgının başından beri ilk kez 30 bini geçti.


6 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page