top of page

Asya döviz kuru, Çin'in GSYİH yenilgisi ve Orta Doğu'daki gerginliklerin etkisiyle yükselişe geçti

İsrail-Hamas savaşının kızışacağına dair korkular büyük kazanımları sınırlasa da Asya para birimlerinin çoğu, Çin'in ekonomik büyümesine ilişkin beklenenden güçlü okumaların ardından Çarşamba günü hafifçe yükseldi.

Eylül ayında perakende satışlara ilişkin beklenenden güçlü gelen okumanın ardından ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağına dair yenilenen korkular da devam etti ; piyasalar bunun daha istikrarlı enflasyona etki edebileceğinden korkuyordu.

Yine de ticaret ağırlıklı para birimleri, özellikle de Çin'e maruz kalanlar, üçüncü çeyrekteki güçlü gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) okumasının ardından bazı kazanımlar kaydetti. Avustralya doları , Güney Kore wonu ve Tayvan doları gibi %0,2 arttı .

Japon yeni dolar karşısında 149 civarında sabit kalırken, hükümetin döviz piyasasına müdahalesini çekmesi beklenen 150 seviyesinin potansiyel ihlaline odaklanıldı.

Hindistan rupisi, petrol fiyatlarındaki yükselişin yenilenen baskısıyla karşı karşıya kalarak dolar karşısında 83 seviyesinin üzerinde zayıfladı.

Çin yuanı firmaları üçüncü çeyrekte GSYİH'yi aştı ancak güven zayıf kalmayı sürdürüyor

Çin yuanı % 0,1 artarken, offshore yuanı üçüncü çeyrekte GSYİH'nın beklenenden fazla büyüdüğünü gösteren verilerin ardından %0,2 arttı. Çeyrekten çeyreğe GSYİH büyümesi de önceki çeyreğe göre hızlandı, bu da Pekin'in bazı teşvik önlemlerinin meyve verdiğini gösteriyor.

Ancak Çin'in ekonomik büyümesinin temelinde, bir miktar iyileşme görülse de, hâlâ büyük ölçüde COVID öncesi seviyelerin altında kaldı ve üçüncü çeyrek GSYİH rakamları yalnızca bazı ilerleme işaretleri gösteriyor.

GSYİH okumasına ilişkin iyimserlik, özellikle de kuşatılmış geliştirici Country Garden'ın (HK: 2007 ) bu hafta son ödeme tarihiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde , Çin'in emlak sektöründeki borç temerrütüne ilişkin ısrarlı endişelerle dengelendi .

Beyaz Saray'ın Çin'e yapay zeka çiplerinin ihracatına yeni kısıtlamalar getirmesinin ardından, ABD ile yenilenen bir ticaret savaşına ilişkin endişeler de Çin'e yönelik iyimserliği azalttı.

Dolar sakin, Powell'ın konuşması öncesinde faiz artırımı beklentileri artıyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları Asya ticaretinde hafif zayıfladı ancak 11 ayın zirvelerine yakın kalmayı sürdürdü. Gece açıklanan veriler, ABD perakende satışlarının Eylül ayında beklenenden fazla arttığını gösterdi; bu durum, Fed'in şahin tavrını sürdürebilecek olan yapışkan enflasyona ilişkin endişeleri artırdı.

Bu aynı zamanda bu hafta bir dizi Fed konuşmacısının, özellikle de Perşembe günü Başkan Jerome Powell'ın önüne geldi. Piyasalar, Powell'ın Fed'in Eylül toplantısında daha uzun süre yüksek faiz oranları sinyali vermesinin ardından gelecek şahin sinyallere karşı temkinli olmaya devam etti.

Yüksek ABD faiz oranları geçen yıl Asya para birimlerini olumsuz etkiledi ve Fed ciddi olarak faiz indirimine başlayana kadar alandaki büyük toparlanmayı muhtemelen sınırlayacak.
18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page