top of page

Asya döviz kuru ABD'deki sıcak enflasyonla sarsıldı, Japon yeni 150 seviyesini aştı.

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü büyük kayıplar yaşarken, beklenenden güçlü gelen ABD enflasyon verilerinin Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair korkuları artırmasının ardından dolar üç ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında seyrediyor. 

Japonya Merkez Bankası'ndan gelen son güvercin sinyallerinin yatırımcıların büyük ölçüde bu para birimine karşı isteksiz davranmasına neden olması nedeniyle, Japon yeni bu ticaretten en çok etkilenen birim oldu. Yen, Kasım sonundan bu yana ilk kez dolar karşısında 150 seviyesinin üzerine düşerek bu hafta Asya'nın en kötü performans gösteren para birimi oldu.

Üst düzey bir BOJ yetkilisi, bankanın bu yıl faiz oranlarını ultra düşük seviyelerden yükseltmeye başlayacağını ancak bunu muhtemelen yavaş bir hızda yapacağını, bunun da yen üzerinde baskı oluşturan aşırı gevşek para koşullarında sınırlı sıkılaşmanın habercisi olduğunu söyledi. Son aylarda. 

Ancak yen üzerindeki temel baskı noktası, özellikle Salı günkü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısından sonra, ABD'de faiz oranlarının daha uzun süre devam edeceği beklentileri oldu.

Sıcak TÜFE'nin faiz indirimi iddialarını etkilemesiyle dolar 3 ayın zirvesinde 

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde yaklaşık %0,1 düştü ancak üç ayın en yüksek seviyesinde kalmayı sürdürdü.

ABD doları , TÜFE verilerinin enflasyonun Ocak ayında beklenenden daha istikrarlı kaldığını göstermesinin ardından gecelik ticarette yükseldi . Bu okuma, Fed yetkililerinin yüksek enflasyonun bankanın faiz oranlarını daha uzun süre sabit tutmasına yol açacağı yönündeki son uyarılarına daha fazla güven verdi.

Okuma aynı zamanda yatırımcıların erken oran indirimlerine ilişkin bahislerini daha da azalttıklarını da gösterdi. CME Fedwatch aracı, trader'ların Fed'in Mayıs ayında faiz oranlarını %5,25 ile %5,5 arasında tutacağını ve Haziran ayında sadece %0,25'lik bir indirim uygulayacağını %63,5 olasılıkla fiyatladığını gösterdi; trader'lar bunu %51 olasılıkla fiyatlıyordu.  

Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daralırken, uzun vadede yüksek ABD oranları, risk ağırlıklı, yüksek getirili Asya para birimleri için kötü bir işaret. Salı günkü enflasyon okumasının ardından ABD Hazine tahvili getirileri de yükseldi.

Asya'nın para birimleri, gece boyunca büyük kayıplar yaşadıktan sonra Çarşamba günü yatay seyretti. Avustralya doları önceki oturumda üç ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra %0,1 yükseldi. 


18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page