top of page

Asya döviz kuru, ABD enflasyonu yaklaşırken sürünüyor, yuan bu hafta daha iyi performans gösteriyor

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü hafifçe yükselirken, ABD enflasyon verileri beklentisiyle dolar geriledi ve Çin yuanı, ülkedeki ekonomik yeniden açılmaya ilişkin artan iyimserlik ortamında bu hafta akranlarını geride bırakmaya hazırlanıyor.
Yine de, daha yüksek faiz oranları ve ABD'de resesyona ilişkin artan korkular arasında diğer Asya birimlerinin çoğu haftalık kayıplara yöneldiğinden, daha geniş duyarlılık baskı altında kaldı .
Çin yuanı Cuma günü %0,1 yükseldi ve %0,8'lik artışla bu hafta bölgenin en iyi performans gösteren para birimi oldu.
Çin, katı sıfır COVID politikasına yönelik artan kamu öfkesinin ortasında, bu hafta birkaç COVID-karşıtı hareket kısıtlamasını ve test önlemlerini azalttı. Hareket, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin daha az COVID kesintisi arasında keskin bir şekilde toparlanacağına dair iddiaları artırdı.
Ancak analistler , geri dönüşün ardından COVID enfeksiyonlarında keskin bir artış olduğu konusunda uyardı. Kasım ayına ilişkin zayıf ekonomik okumalar da ekonominin toparlanmaya giden uzun bir yolu olduğunu gösterdi.
Japon yeni , Japonya Merkez Bankası'nın aşırı gevşek para politikasını eninde sonunda tersine çevirebileceğine dair artan sayıda bahis arasında %0,6 artışla günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı .
Tüccarların , ülkedeki enflasyonun son aylarda 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla Japon tahvillerini açığa satmaya başladıkları bildirildi .
Yen ayrıca bu hafta haftalık kazanç için belirlenen birkaç Asya aykırı değerinden biriydi ve son yedi gün içinde %0,6 daha yüksek işlem görüyordu.
Diğer Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü yükseldi, ancak hafta boyunca kaybetmeye ayarlandı. Güney Kore wonu %0,8, Singapur doları ise %0,2 değer kazandı.
Dolar, yatırımcıların yaklaşmakta olan ABD enflasyon okumaları için pozisyon almasıyla Perşembe gününden itibaren hafif düşüş yaşadı. Dolar endeksi ve dolar vadeli işlemleri %0,2 düştü, ancak hafta boyunca yaklaşık %0,4 kazanmaya ayarlandı.
Cuma günü ilerleyen saatlerde açıklanacak olan ABD üretici fiyat endeksinin , imalat sektörünün karşı karşıya olduğu enflasyonun Kasım ayında daha da azaldığını göstermesi bekleniyor. Okumanın, önümüzdeki hafta açıklanacak olan ve daha yakından izlenen tüketici fiyat endeksinde de benzer bir eğilimin habercisi olması bekleniyor .
Piyasalar , bankanın para politikası konusundaki duruşunun büyük ölçüde enflasyon patikası tarafından yönlendirileceğinin sinyalini vermesi nedeniyle, beklenenden güçlü enflasyonun Federal Rezerv tarafından daha fazla faiz artırımına davet edebileceğinden korkuyor .
Böyle bir senaryo, muhtemelen bu yıl yükselen oranlarla hırpalanan Asya para birimleri üzerinde daha fazla baskının habercisi olacak.
Hindistan rupisi Cuma günü sabit kaldı, ancak %1'in üzerinde düşüşle haftanın en kötü bölgesel performans gösterenleri arasında yer aldı. Para birimi, Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltirken ve enflasyonla mücadele için daha sıkı önlemlerin sinyalini verirken bile düştü .3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page