top of page

Asya döviz kuru ABD enflasyonunun görünür olmasıyla yükseliyor.

Asya döviz kuru ABD enflasyonunun görünür olmasıyla yükseliyor, BOJ görüşmelerinin değişmesiyle yen yükseliyor

Doların yaklaşık altı ayın zirvesinden sert bir şekilde düşmesiyle Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü son kayıplarının bir kısmını toparlayarak yükselirken, Japonya Merkez Bankası başkanı Kazuo Ueda'nın negatiften uzaklaşma potansiyeli işaret etmesiyle Japon yeni yükseldi. faiz oranları.

Hafta sonu açıklanan veriler Asya'nın en büyük ekonomisinde bir miktar iyileşme gösterdiğinden, Çin'den gelen olumlu enflasyon verileri de genel duyarlılığı destekledi.

Bu haftanın odak noktası , para politikası ve faiz oranlarının seyri hakkında daha fazla ipucu için Çarşamba günü yayınlanacak olan ABD enflasyon verileri olacak . Okuma aynı zamanda bankanın faiz oranlarını sabit tutacağı Federal Reserve toplantısından sadece bir hafta önce yapılacak.

Yine de enflasyonun yapışkan kalması ve işgücü piyasasının güçlü olması nedeniyle bankanın faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması bekleniyor .

Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları, doların geçen hafta neredeyse altı ayın en yüksek seviyelerine çıkmasının ardından yatırımcıların bir miktar kâr elde etmesiyle birlikte yüzde 0,4 düştü .

Bu durum, ABD'de yüksek faiz oranlarına ilişkin sürekli korkular nedeniyle büyük kayıplar yaşayan Asya para birimlerine bir miktar rahatlama sağladı.

Çin yuanı %0,4 artarken, Güney Kore wonu %0,2 arttı. Çin'e ilişkin iyimserlik Avustralya dolarının %0,6 oranında değer kazanmasına neden olurken, Hindistan rupisi %0,2 oranında değer kazandı.

Ueda bayraklarının negatif faiz oranlarına son vermesiyle Japon yeni daha iyi performans gösterdi

Yen , Vali Ueda'nın yerel bir gazeteye BOJ'un yıl sonuna kadar faiz oranlarının negatifte kalıp kalmayacağına karar vermek için yeterli veriye sahip olabileceğini söylemesinin ardından yaklaşık %1 yükselişle Asya'da günün en iyi performansını sergileyen para birimi oldu.

Ueda, bankanın %2'lik enflasyon hedefinin ufukta göründüğünü ve bu durumun bankanın politikayı sıkılaştırmayı düşünmeye başlamasına imkan verdiğini söyledi. Ülkede ücret artışı da bir miktar toparlandı.

BOJ'un atacağı adım, neredeyse on yıldır devam eden negatif faiz oranlarına son verecek, yerel faiz oranları ile ABD faiz oranları arasındaki farkı daraltacak ve yen üzerindeki baskıyı bir miktar hafifletecek.

Pazartesi günkü kazanımlara rağmen yen hala 10 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında işlem görüyor; artan ABD faiz oranları, düşük getirili para birimini çok daha az cazip hale getirirken, kötüleşen risk hissi de onun cari ticarete yönelik çekiciliğini azalttı.

Çin yuanı pozitif enflasyon baskısıyla desteklendi

Hafta sonu açıklanan verilerin Çin'de tüketici fiyat enflasyonunun Ağustos ayında yeniden pozitif bölgeye yükseldiğini göstermesiyle yuan Pazartesi günü yükseldi . Üretici fiyatları enflasyonu da yıl genelinde görülenden daha yavaş bir hızda daraldı.

Veriler, bu yıl büyümede önemli bir düşüş gördükten sonra Çin ekonomisinin istikrara kavuştuğuna dair bazı umutları artırdı.

Ağustos ayına ilişkin diğer göstergelerin hala dünyanın ikinci büyük ekonomisine dair karışık bir tablo çizdiği göz önüne alındığında, yuan yine de 10 ayın en düşük seviyelerine yakın kalmayı sürdürdü. Çin'de imalat sektörü daralmayı sürdürürken, hizmet sektörü büyümesi daraldı.

6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page