top of page

Asya döviz kuru, ABD TÜFE verileri öncesinde doların sabit kalmasıyla geriledi

Çoğu Asya para birimi Perşembe günü geri çekilirken, odak yakın dönemde ABD para politikasının tonunu belirlemesi beklenen TÜFE enflasyon verilerine odaklanınca dolar son zamanlardaki kayıplarını toparladı.
Çin yuanı , ülkenin yakın vadede sıkı COVID karşıtı önlemlerini gevşeteceğine dair umutların azalmasıyla %0,3 düşerek bölgedeki en kötü performans gösterenler arasında yer aldı.
Bu hafta açıklanan zayıf ekonomik veriler, Mayıs ayından bu yana en kötü COVID salgınını kontrol etmek için mücadele eden dünyanın en büyük ikinci ekonomisi hakkında daha fazla endişe yarattı. Bu, birkaç büyük ekonomik merkezde COVID bordürlerinin yeniden uygulanmasını gördü.
Çin'deki ekonomik dalgalanmalar, bölgedeki çoğu ekonomiye, özellikle de ülkeye büyük ölçüde maruz kalanlara yönelik hissiyatı artırdı. Endonezya rupisi ve Güney Kore wonu %0,2 düşerken, Hindistan rupisi %0,3 kaybetti.
Japon Yeni , dolara karşı hafifçe yükseldi, ancak doların yerini bulmasıyla birlikte para birimindeki toparlanma rallisi artık soğumuş gibi görünüyor.
Dolar endeksi ve dolar vadeli işlemleri %0.3 düştü, ancak piyasalar günün ilerleyen saatlerinde ABD TÜFE enflasyon verilerini beklerken Çarşamba gününden itibaren %0.8'lik artışın çoğunu korudu . Okumanın, ABD fiyat baskılarının Ekim ayında 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın sabitlendiğini göstermesi ve bu da Fed'in enflasyonu frenlemek için çok daha fazla parasal sıkılaştırmaya gitmesi gerektiğini göstermesi bekleniyor .
Yine de dolar gerilerken, Asya para birimleri son seanslarda Fed'in faiz oranlarını artıracağı yönündeki spekülasyonlarla yükseldi. Piyasalar, birkaç Fed yetkilisinin böyle bir harekete desteklerini dile getirmesinin ardından, merkez bankasının Aralık ayında 50 baz puanlık daha küçük bir faiz artırımı yapma olasılığını %66 oranında fiyatlıyor.
Ancak Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari Çarşamba günü Fed'den güvercin gibi bir dönüş beklemenin erken olduğu ve faiz oranlarının yükselmeye devam edeceği konusunda uyardı.
Bu aynı zamanda Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçen hafta yaptığı, bankanın faiz artırım hızını düşürmeyi düşünecek olsa da, ABD faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalacağı ve muhtemelen başlangıçta beklenenden çok daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı yönündeki açıklamasını yansıtıyor.
Böyle bir senaryonun yakın vadede Asya para birimlerini baskı altında tutması muhtemeldir. ABD'de yükselen faiz oranları, bu yıl Asya para birimleri üzerindeki en büyük ağırlıktı, çünkü riskli ve düşük riskli borç arasındaki fark daraldı.
Güneydoğu Asya'da Filipinler pesosu , verilerin ülkedeki işsizlik oranının COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana en düşük seviyesine ulaştığını göstermesine rağmen %0,1 düştü.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page