top of page

Asya döviz kuru, ABD TÜFE verileri öncesinde sakin seyrediyor

Asya döviz kuru, ABD TÜFE verileri öncesinde sakin seyrediyor, dolar 7 ayın en düşük seviyesine yaklaşıyor

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü yükseldi ve ABD tüketici enflasyonunda daha fazla düşüş olduğunu gösteren veriler beklentisiyle dolar düştü.
Dolar Perşembe günü daha da geriledi ve bir sepet para birimi karşısında yedi ayın en düşük seviyesine yaklaştı.
Yen , dolar karşısında %0,7 artışla 131,61'e yükseldi ve verilerin, Japonya'nın cari hesap fazlasının beklenenden çok daha fazla artarak 1,804 trilyon yen gibi rekor bir seviyeye ulaştığını göstermesinin ardından, günün en iyi performans gösteren Asya para birimleri arasında yer aldı .
Güçlü okuma, büyük ölçüde, ülkenin büyüyen ticaret açığını büyük ölçüde dengelemeye yardımcı olan Japon denizaşırı yatırımlarının getirilerindeki rekor artıştan kaynaklandı. Ayrıca , 2022'de kötüleşen büyüme ve artan enflasyondan kaynaklanan ters rüzgarlara rağmen Japon ekonomisinde bir miktar güce işaret ediyor.
Çin'in yuanı da olumlu ekonomik verilerle desteklendi, %0,2 arttı ve beş ayın en yüksek seviyesinin hemen altında kaldı. Veriler, Çin tüketici enflasyonunun Aralık ayında bir önceki aya göre beklenenden biraz daha fazla arttığını gösterdi ve bu, hükümetin COVID-karşıtı önlemlerin çoğunu gevşetmesinin ardından ekonomik aktivitenin canlanmaya başladığını gösteriyor.
Ancak üretici fiyatları enflasyonundaki zayıflık , ekonominin bazı yönlerinin hala geride kaldığını gösterdi. Ülke, çoğu kısıtlamanın kaldırılmasının ardından COVID-19 vakalarında büyük bir artışla boğuşuyor.
Avustralya doları , verilerin ülkenin ticaret fazlasının Kasım ayında beklenmedik bir şekilde arttığını göstermesinin ardından %0,2 yükselirken, Hindistan rupisi , Aralık ayında sabit kalması beklenen tüketici enflasyonu okuması öncesinde yatay seyretti.
Geniş Asya para birimleri ılımlı bir şekilde pozitifti, ancak ABD tüketici enflasyonunun Aralık ayında daha da gerilediğini göstermesi beklenen veriler beklentisiyle hafta boyunca güçlü kazanımlar elde etti .
Okuma, muhtemelen ABD Merkez Bankası'nın daha az şahin bir duruş sergilemesini teşvik edecek ve bu da doları zayıflatabilir ve Asya para birimlerine büyük bir rahatlama sağlayabilir. Bölgesel piyasalar, 2022 yılına kadar faiz oranlarındaki keskin artışla hırpalandı ve bu eğilimin 2023'te tersine dönebileceğine dair herhangi bir işaret bekliyor.
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri yaklaşık %0,1 düştü ve bu hafta enflasyon verileri beklentisiyle yaklaşık %0,8 düştü. ABD enflasyonunun zirve yaptığına ve Fed'in önümüzdeki aylarda faiz oranlarını daha yavaş artıracağına dair artan sayıda bahis arasında, dolar 2022'nin sonlarından bu yana keskin bir düşüş yaşıyor .
Ancak enflasyonun hala Fed'in yıllık hedef aralığının oldukça üzerinde seyretmesi göz önüne alındığında, piyasalar faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalıp kalmayacağı konusunda temkinli.


9 görüntüleme0 yorum
bottom of page