top of page

Asya döviz kuru düştü, dolar şahin oran artışı görünümüyle 2 ayın zirvesine yaklaştı

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü düşerken, ABD enflasyon verilerinin beklenenden daha sıcak gelmesinin ardından piyasaların bu yıl Federal Rezerv'in daha fazla faiz artırımını fiyatladığını görmesinin ardından dolar iki ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Çin yuanı, Çin Merkez Bankası'nın önemli ölçüde zayıflayan günlük orta nokta düzeltmesinin de baskısı altında %0,2 düşerek yaklaşık üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu hafta odak , doğrudan Çin'in potansiyel bir ekonomik toparlanması hakkında daha fazla ipucu vermesi beklenen Şubat ayı satın alma yöneticileri endeks verilerine odaklanıyor .

Yuan, Çin ekonomisinin bu yıl toparlanmasının zamanlamasına ilişkin artan şüphelerin ortasında, 2023'ün başlarındaki toparlanmasını büyük ölçüde tersine çevirdi. Ülke, anti-COVID önlemlerinin çoğunu gevşetirken, enfeksiyonlarda büyük bir artışla boğuşmaya devam ediyor.

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimleri, Filipin pezosu %1,2 ve Malezya ringgiti %0,9 kayıpla günün en kötü performansını sergiledi .

Japon yeni %0.1 yükseldi, ancak dolar karşısında Aralık ortasından bu yana en zayıf seviyesinde işlem görüyordu. Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, bankanın aşırı gevşek politikasının yakın vadede devam edeceğini belirterek para birimini de çökertti.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri iki ayın en yüksek seviyesine yakın seyrederken , Pazartesi günü dolar bir döviz sepeti karşısında istikrar kazandı . Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları verileri Cuma günü ABD enflasyonunun Ocak ayı boyunca inatçı kaldığını gösterdi ve merkez bankasına faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için daha fazla ivme kazandırdı.

Okuma, doları yükseltti ve Pazartesi günü çoğu Asya para biriminden çıkışları tetikledi.

ABD Hazine getirileri de , bölgesel birimler üzerindeki baskıyı artıran enflasyon okumasının ardından geniş ölçüde yükseldi.

Artan ABD faiz oranlarının riskli ve düşük riskli borç arasındaki farkı daraltacağı düşünüldüğünde, son haftalarda daha şahin bir Fed'e yönelik bahislerdeki canlanma, Asya para birimlerini hırpaladı. Bölgesel birimler 2022'de bu ticaret nedeniyle hırpalandı ve muhtemelen yakın dönemde daha fazla baskı yaşayacaklar.

Bu haftanın odak noktası aynı zamanda Cuma günü açıklanacak olan Ocak ayı ABD tarım dışı istihdam verileri olacak . İstihdam piyasasındaki herhangi bir güç belirtisi, Fed'e faiz oranlarını artırması için daha fazla alan sağlıyor.
14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page