top of page

Asya döviz kuru düştü, yuan Çin ekonomisindeki toparlanma yavaşlarken 6 ayın en düşük seviyesine ula

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü düştü, Çin yuanı ülkedeki ekonomik toparlanmanın yavaşladığına dair daha fazla işaretle altı ayın en düşük seviyesinde işlem görürken, ABD borç tavanını yükseltmek için yapılacak oylama öncesinde dolar güçlendi.

Veriler imalat faaliyetinin Mayıs ayında art arda ikinci kez ve bir önceki aya göre daha hızlı daraldığını gösterdiğinden, yuan %0,3 düşerek Kasım sonundan bu yana ilk kez 7,1 seviyesini geçti .

Offshore yuan, dolar karşısında %0,4 düşerek 7,1160'a geriledi ve bu, yabancıların Çin para birimine karşı zayıf duyarlılığına işaret ediyor.

Ticari faaliyetlerdeki genel büyüme de daraldı ve bu, Çin ekonomisinin 2023'ün ilk çeyreğinde toparlanmasının ardından soğumaya başladığını gösteriyor. yıl.

Yuan ayrıca Mayıs ayında yaklaşık %3 kaybedecek ve bu da onu ayın en kötü performans gösteren Asya para birimi haline getirecek. Yine de bazı analistler, Çin'in büyümedeki yavaşlamanın ortasında ihracat gelirlerini artırmak için yuanı zayıf tuttuğunu düşünüyor.

Bir ticaret merkezi olarak ülkeye bağımlılıkları göz önüne alındığında, Çin'e yönelik endişe daha geniş Asya pazarlarına da sıçradı. Çin ile ticarette ağır riske sahip olan Tayvan doları %0,5 düşerken Avustralya doları, veriler tüketici enflasyonunun Nisan ayında 30 yılın en yüksek seviyelerine geri döndüğünü göstermesine rağmen %0,4 düştü .

Güçlü enflasyon okuması, Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe'nin yapışkan fiyatların merkez bankası tarafından daha fazla faiz artışına davetiye çıkarabileceği konusunda uyarmasının hemen ardından geldi .

Güney Kore wonu, endüstriyel üretim ve perakende satış verilerinin Nisan ayı için hayal kırıklığı yaratmasıyla %0,3 düştü ve önümüzdeki aylarda daha fazla ekonomik ters rüzgara işaret etti.

Zayıf endüstriyel üretim ve perakende satış verileri de dolar karşısında altı ayın en düşük seviyelerine yakın seyreden Japon yeni üzerinde ağırlık yarattı.

Öte yandan ABD doları, zayıf Çin verilerinin güvenli liman talebini artırmasıyla Asya ticaretinde güçlendi. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,2 yükseldi ve Pazartesi günü gördüğü 10 haftanın en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü.

Birkaç Kongre üyesinin, hükümetin harcama limitini yükseltmeye yönelik iki partili bir anlaşmaya ilişkin hoşnutsuzluğunu dile getirmesinin ardından, piyasalar borç tavanının yükseltilmesi yönündeki oylama konusunda da gergindi.

Günün ilerleyen saatlerinde yapılacak oylama, ABD'nin temerrüde düşmesi için son tarih olan 5 Haziran'a bir haftadan az bir süre kaldı.

Federal Rezerv'in Haziran ayında faiz oranlarını daha da artıracağına dair artan beklentiler arasında Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine de odaklanıldı .


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page