top of page

Asya döviz kuru, doların daha fazla ekonomik işaret öncesinde destek bulması nedeniyle düşüşte

Asya para birimlerinin çoğu, bu hafta ABD'de yapılan önemli ekonomik veriler öncesinde dolara olan talebin sabit kalması ve İsrail-Hamas savaşı konusundaki hissiyatın gergin kalması nedeniyle Salı günü hafif düşüş yaşadı.

Veriler ve adresler, dünyanın en büyük ekonomisi hakkında daha fazla ipucu sunacak şekilde ayarlandı ve ABD enflasyonunda son üç ayda yaşanan sürpriz yükselişin, daha şahin bir Fed korkusunu artırmasının ardından yakından izlenecek.

Bu durum , Salı günü Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin hafifçe yükselmesiyle doların 10 ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında sabit kalmasını sağladı .

ABD ekonomisine ilişkin belirsizlik çoğu trader'ın risk ağırlıklı Asya para birimlerine karşı temkinli davranmasına neden oldu. Hindistan rupisi yatay seyrederken, Güney Kore wonu ve Tayvan doları sırasıyla %0,3 ve %0,1 kayıp yaşadı.

Yeni Zelanda doları , üçüncü çeyrekte enflasyonun beklenenden daha az arttığını gösteren verilerin ardından %0,3 kayıpla günün en kötü performansını sergileyenler arasında yer aldı . Okumada analistlerin Merkez Bankası'ndan daha fazla faiz artırımına yönelik beklentilerini azalttıkları görüldü.

Singapur dolarındaki kayıplar, ada devletinin önemli petrol dışı ihracatının Eylül ayında beklentileri aştığını gösteren verilerle bir miktar sınırlı kaldı.

Avustralya Merkez Bankası'nın son toplantı tutanaklarının, enflasyondaki son dönemdeki durgunluğun ortasında politika yapıcıların hâlâ daha fazla faiz artırımı düşündüğünü göstermesinin ardından Avustralya doları %0,3 yükseldi .

Japon yeni yatay seyrederek 150 seviyesinin hemen altında seyrederken, piyasalar döviz piyasalarına herhangi bir potansiyel hükümet müdahalesini takip ediyor. Bu haftanın odak noktası aynı zamanda Japonya Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırma planlarını da etkilemesi beklenen Japon tüketici enflasyonu verileri olacak .

İsrail-Hamas savaşının başlamasının risk iştahını azaltması nedeniyle Asya para birimlerinin çoğu son iki haftadır ciddi kayıplar yaşıyor. Yapışkan ABD enflasyonuna ilişkin işaretler, piyasaların daha uzun süre yüksek faiz oranlarından korkmasına da yol açtı ki bu da bölgesel piyasalar için kötü bir işaret.

Çin GSYİH, faiz oranı kararı bekleniyor

Çin yuanı Salı günü hafifçe düşerek 11 ayın en düşük seviyelerine yakın kalmayı sürdürdü; çarşamba günü açıklanacak önemli üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verileri öncesinde piyasalar daraldı .

Ülkenin imalat ve hizmet sektörleri yurt dışı talepteki yavaşlamayla mücadele ederken, okumanın ekonomik büyümede sürekli bir düşüş göstermesi bekleniyor.

Emlak piyasasındaki borç krizinin de ekonomik büyümeyi daha da olumsuz etkilemesi bekleniyor, ancak geçtiğimiz çeyrekte alınan bir dizi parasal teşvik önlemi muhtemelen büyümedeki daha büyük bir düşüşün dengelenmesine yardımcı oldu.

Çin Halk Bankası da Cuma günü kredi faiz oranına karar verecek ancak herhangi bir değişiklik yapması pek mümkün görünmüyor.


14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page