top of page

Asya döviz kuru,Fed'in endişelerinin devam etmesiyle sessiz kaldı,yen müdahale izlemesinin ortasında

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü Federal Reserve'den gelen şahin sinyallere ilişkin devam eden endişeler nedeniyle çok az hareket ederken, Japon yeni, piyasaların hükümetin döviz piyasalarına herhangi bir müdahalesini izlemesiyle hafif yükseldi.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratlarının Asya ticaretinde çok az hareket etmesiyle dolar 10 ayın en yüksek seviyelerinde kalmayı sürdürdü . Ancak Fed'in ABD faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağının sinyalini vermesinin ardından çoğu bölgesel para birimi dolar karşısında zayıf kalmayı sürdürdü.

Japon yeni 10 ayın en düşük seviyesinden hafifçe yükseldi, müdahaleye odaklanılıyor

Japon yeni , 10 ayın en düşük seviyesinden hafif toparlanarak %0,2 yükseldi. Para birimi artık 150 seviyesinden dolara kadar uzaklaşıyordu; bu, bazı tüccarların hükümetin müdahalesini tetikleyeceğine inandığı bir dönüm noktası.

Yendeki ısrarcı zayıflık, Japon hükümet yetkililerinin yene karşı bahis oynama konusunda birçok uyarı almasına neden oldu. Para birimi, Fed'den gelen şahin sinyallerin ardından yerel ve ABD getirileri arasındaki artan fark nedeniyle darbe aldı.

Merkez bankasının geçen hafta faiz oranlarını negatif seviyelerden hemen kaldırmaya yönelik herhangi bir planının olmadığını söylemesinin ardından, Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin görünümü de yenin son zamanlardaki zayıflığının önemli bir nedeni oldu.

Japon hükümeti, yen'i 30 yılın en düşük seviyelerinden kurtarmak için 2022'nin sonlarında rekor seviyelerde dolar satmıştı. Ancak o zamandan beri ABD faiz oranları daha da yükseldi ve bu da yen üzerinde daha fazla baskı olduğuna işaret etti. Para biriminin 150'nin üzerine çıkması durumunda 30 yılın en düşük seviyelerini yeniden test etmesi bekleniyor.

Piyasalar ayrıca Cuma günü yayınlanacak önemli Japonya enflasyon verilerini de bekliyordu .

Daha geniş Asya para birimleri yatay-düşük aralıkta hareket etti. Hindistan rupisi hafif yükseldi ancak petrol fiyatlarında yakın zamanda yaşanan yükselişin yarattığı baskı nedeniyle rekor düşük seviyelere yakın kalmayı sürdürdü.

Avustralya doları , perakende satışların Ağustos ayında beklenenden daha az arttığını gösteren verilere rağmen 11 ayın en düşük seviyesinden toparlanarak %0,3 yükseldi.

Çin yuanı tatil öncesi birkaç teklif görüyor, PBOC müdahalesi de odakta

Çin yuanı , bir hafta sürecek Sonbahar festivali tatili öncesinde Perşembe günü kara ticaretinde çok az hareket etti.

Çin Halk Bankası'nın (PBOC) bir dizi güçlü günlük orta nokta düzeltmesi yuanı desteklerken, Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin devam eden endişeler nedeniyle görünümü büyük ölçüde olumsuz kaldı. PBOC'nin bu hafta devlet bankalarına dolar satmaları ve yuanı desteklemeleri yönünde talimat verdiği de görüldü.

Basında çıkan haberlerde, zor durumdaki geliştirici China Evergrande Group'a (HK: 3333 ) karşı daha fazla hükümet incelemesi yapıldığı vurgulandıktan sonra, Çin emlak piyasasındaki yenilenen çekişmeler de son oturumlarda yuan üzerinde baskı oluşturdu.

Yine de olumlu veriler Çin'de ekonomik toparlanma umutlarını artırdı. Çarşamba günü yayınlanan veriler, Çin'in sanayi karlarının bir yıl süren düşüşün ardından Ağustos ayında toparlandığını gösterdi.

Sonbahar festivali tatilinin de tüketici harcamalarını artırması beklenirken, bu hafta sonuna doğru açıklanacak satın alma yöneticileri endeksinin imalat faaliyetlerinde bir miktar iyileşme göstermesi bekleniyor.
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page