top of page

Asya döviz kuru iki günlük düşüşün ardından doların istikrar kazanmasıyla düşüşte

Asya para birimlerinin çoğu, bu haftaki önemli ekonomik veriler öncesinde piyasaların riskten kaçınmasıyla Çarşamba günü hafifçe düşerken, dolar son iki seanstaki büyük kayıplardan sonra sakinleşti.

Zayıf iş açılışları ve tüketici güveni verileri, piyasaların Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için sınırlı ekonomik kapasiteye sahip olacağına dair iddiası nedeniyle doların Salı günü neredeyse üç ayın en yüksek seviyesinden sert bir şekilde geri çekilmesine neden oldu.

Ancak önümüzdeki haftalarda bir dizi ABD ve Çin ekonomik verisi açıklanacak ve bu da trader'ların dünyanın en büyük ekonomileri hakkında daha fazla ipucu vermeden önce büyük bahisler yapma konusunda isteksiz olmalarına neden oluyor.

Bu düşünce, özellikle risk ağırlıklı Asya para birimleri üzerinde ağırlık yarattı ve çoğu bölgesel birim Çarşamba günü negatif bölgeye geri döndü. Çin yuanı, Perşembe günü önemli satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri öncesinde %0,2 düşerken, Japon yeni, perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin gelmesiyle %0,2 değer kaybetti .

Bank of Japan yönetim kurulu üyesi Naoki Tamura, enflasyonun neredeyse bir yıldır hedef aralığının üzerinde rahat bir şekilde seyretmesi göz önüne alındığında, bankanın aşırı güvercin politikasını 2024 yılı başında sonlandırmayı düşünebileceğini söyledi. Böyle bir senaryo, yerel faiz oranları ile ABD faiz oranları arasında genişleyen uçurum nedeniyle dokuz ayın en düşük seviyeleri yakınlarında işlem gören yen için iyiye işaret.

Singapur doları % 0,1 düşerken, Hindistan rupisi Perşembe günü Hindistan'ın ekonomik büyümesine ilişkin bir okumanın ardından %0,2 düştü . Güney Kore wonu da Perşembe günü açıklanacak sanayi üretim verileriyle birlikte %0,2 kayıp yaşadı .

Avustralya doları zayıf TÜFE nedeniyle geriledi

Avustralya doları Çarşamba günü Asya'daki en kötü performans gösterenler arasında yer aldı ve tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon verilerinin Temmuz ayı için beklenenden zayıf okunmasının ardından %0,5'e kadar düştü.

Enflasyonun azalması , Avustralya Merkez Bankası'na (RBA) faiz oranlarını artırma konusunda daha az ivme kazandırıyor ve bu da Avustralya'nın daha az çekici görünmesine neden oluyor. Banka, yapışkan enflasyonu kontrol altına almak için geçtiğimiz yıl faiz oranlarını toplam 400 baz puan artırdı.

Diğer ekonomik veriler de Avustralya ekonomisinin enflasyonla birlikte soğuduğunu ve inşaat onaylarının Temmuz ayında beklenenden fazla düştüğünü gösterdi.

Dolar, veri akışıyla sakinleşiyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde %0,1 oranında yükselirken, önceki seanstaki %0,5'lik düşüşün ardından marjinal bir toparlanma kaydetti.

Bu hafta daha fazla ABD ekonomik verisi yayınlanacak ve ikinci çeyrek ekonomik büyümesine ilişkin revize edilmiş okumalar Çarşamba günü ilerleyen saatlerde açıklanacak. Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) Perşembe günü açıklanacak, Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileri ise Cuma günü açıklanacak.

ABD enflasyonunda ve işgücü aktivitesinde azalmaya dair herhangi bir işaret, Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etme konusunda daha az hareket alanına sahip olduğuna işaret ediyor. Ancak bankanın faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasının beklendiği göz önüne alındığında, Asya para birimlerinin yakın vadede çok az bir rahatlama görmesi bekleniyor9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page