top of page

Asya döviz kuru zayıf Çin PMI'ından korktu, yen güvercin BOJ karşısında geriledi.

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü, Çin ekonomik verilerinin ticari faaliyetlerde beklenmedik bir düşüş göstermesiyle düşerken, Japon yeni, Japonya Merkez Bankası'nın ultra güvercin seyrini sürdürmesinin ardından değer kaybetti.

Yatırımcılar ayrıca Çarşamba günkü Federal Reserve toplantısı öncesinde de büyük ölçüde gergin durumdaydı . Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları, bir gecede kayıplar kaydetmesinin ardından Asya ticaretinde hafifçe güçlendi.

Ancak ABD doları, doğrudan Fed'e odaklanarak son dönemdeki kazanımlarının büyük kısmını hâlâ koruyor. Merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, aynı zamanda faiz oranlarına ilişkin daha uzun süre yüksek duruşunu yinelemesi de muhtemel; bu senaryo dolar için iyiye işaret, risk odaklı Asya para birimleri için ise kötü bir senaryo.

Yen, BOJ'un güvercin seyrini sürdürmesiyle değer kaybetti

Japonya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını negatif tutması ve getiri eğrisi kontrolü (YCC) politikasında çok az değişiklik yapmasının ardından Japon yeni %0,6 düşerek bir kez daha 150'yi geçti.

Merkez bankası, YCC'sinde biraz daha esnekliğe izin vereceğini ve potansiyel olarak tahvil getirilerinin %1 sınırının üzerine çıkmasına izin vereceğini söyledi. Ancak bu, BOJ'un daha agresif bir hamle yapması umuduyla piyasaları büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrattı.

Gösterge 10 yıllık getiriler , hamlenin ardından bazı kazanımları azalttı ve %1 tavanından daha da uzaklaştı.

Hem sanayi üretimi hem de perakende satışlara ilişkin Eylül ayı için hayal kırıklığı yaratan okumaların ardından zayıf ekonomik veriler de yen üzerinde baskı yarattı .

BOJ ayrıca önümüzdeki yıllarda daha yüksek enflasyon ve kötüleşen ekonomik koşullar öngörüyor ve yakın vadede parasal genişlemeye devam edeceğini öngörüyor.

Çin yuanı zayıf PMI verileriyle düştü

Çin yuanı, hayal kırıklığı yaratan verilerden kaynaklanan olumsuz rüzgarların, Çin Halk Bankası'nın daha güçlü günlük orta nokta sabitlemesi ile bir miktar dengelenmesiyle hafifçe düştü.

Satın alma yöneticileri endeksi verileri, Çin'in imalat sektörünün Ekim ayında daraldığını, imalat dışı sektördeki büyümenin ise önemli ölçüde yavaşladığını gösterdi.

Okumalar, hükümetin son teşvik tedbirlerinin ekonomiye yalnızca sınırlı bir rahatlama sağladığını ve daha fazla desteğe ihtiyaç duyulduğunu gösterdi.

Faaliyetler aynı zamanda Çin'in en büyük ticaret ortaklarındaki kötüleşen ekonomik koşullardan da etkilendi.

Her ikisi de Çin'e yoğun biçimde maruz kalan Avustralya doları ve Güney Kore wonu, PMI okumasının ardından % 0,5 değer kaybetti . Güneydoğu Asya birimlerinin çoğu da ağır kayıplar yaşadı; Singapur doları %0,2 kayıp yaşadı.

Hindistan rupisi gün içinde birkaç aykırı değer arasında yer aldı ve dolardan gelen baskının petrol fiyatlarındaki düşüşle dengelenmesiyle yatay seyrederek rupiye fayda sağladı. Yine de rekor düşük seviyelere yakın kalmayı sürdürdü.

10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page