top of page

Asya döviz kuru zayıf, dolar enflasyonla birlikte güçlü, faiz indirimi belirsizliği sürüyor.

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü gerilerken, dolar, faiz oranlarının gidişatını etkilemesi beklenen önemli ABD enflasyon verileri öncesinde piyasaların gergin kalmasıyla son kayıplarının ardından sakin kaldı.

Piyasalar, Federal Rezerv'in 2024'ün başlarında faiz indirimine başlayıp başlamayacağını sorgularken, bölgesel para birimleri 2024'ün ilk haftasında büyük kayıplar yaşadı.

Bu düşünce doları güçlendirdi ve doların beş ayın en düşük seviyelerinden keskin bir şekilde toparlanmasına yardımcı oldu. Döviz Salı günü bir miktar kar elde ederken, Aralık ayının en düşük seviyelerinin oldukça üzerinde kalmayı sürdürdü.

Japon yeni, güvercin BOJ bahisleriyle darbe aldı

Japon yeni, 2024'te Asya para birimleri arasında şimdiye kadarki en kötü performansı sergileyerek, tüccarların Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin politikalarından uzaklaşmayı erteleyeceğine olan inancının artmasıyla önceki yıla göre düşüşünü sürdürdü.

Japonya'nın merkezinde meydana gelen yıkıcı depremin ardından yeniden yapılanma ve teşvik tedbirlerinin, en azından yakın vadede BOJ'da herhangi bir politika sıkılaştırması fikrini telafi etmesi bekleniyor.

Böyle bir senaryo, özellikle yerel ve uluslararası borç verme faiz oranları arasındaki geniş uçurum nedeniyle yen üzerinde artan baskıya işaret ediyor. Japonya'da faiz oranları neredeyse sekiz yıldır ultra düşük seviyelerde kaldı.

Zayıf enflasyon ve ücret artışı verileri de BOJ'un aşırı güvercin tavrını değiştirmesi yönündeki baskının azaldığına işaret etti.

Fed'in erken faiz indirimlerine ilişkin şüphelerin yatırımcıların büyük ölçüde dolara karşı önyargılı kalmasına yol açmasıyla Asya para birimleri düşüş eğilimine girdi.

Çin yuanı, Asya'nın en büyük ekonomisinde çok az iyileşme göstermesi beklenen bu haftanın sonundaki önemli enflasyon ve ticaret verileri öncesinde %0,1 düştü . Çin'e yönelik zayıflayan duygu, 2023'ün büyük bölümünde yuanı olumsuz etkilerken, Halk Bankası'nın da sürekli olarak para birimini destekleme olanağı kalmadı.

Hindistan rupisi, neredeyse rekor düşük seviyelerinden keskin bir toparlanmanın ardından %0,1 düştü, ancak yükseliş büyük ölçüde merkez bankası desteğine bağlandı. Hindistan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon verileri bu Cuma günü açıklanacak.

Güney Kore wonu , bankanın faiz oranlarını sabit tutmasının beklendiği Perşembe günkü Kore Merkez Bankası toplantısı öncesinde yatay seyretti .

Avustralya doları, Kasım ayında TÜFE enflasyonunun düştüğünü gösteren verilerle %0,3 yükselerek günün birkaç aykırı değeri arasında yer aldı ancak yine de Merkez Bankası'nın %2 ila %3'lük yıllık hedefinin oldukça üzerinde kaldı. Temel enflasyon da yüksek gıda ve hizmet fiyatlarının etkisiyle yapışkan kalmayı sürdürdü.

Dolar istikrarlı, enflasyon daha fazla faiz indirimi sinyali bekliyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , gecelik ticarette bir miktar güç gördükten sonra Çarşamba günü Asya ticaretinde çok az hareket etti.

Odaklanma esas olarak , Aralık ayında enflasyonun hafif yükseldiğini göstermesi beklenen ABD TÜFE verilerine odaklandı . Ancak yapışkan enflasyon, işgücü piyasasındaki son dönemdeki güçlenme işaretleri ile birleştiğinde, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için daha fazla alan sağlıyor.

Merkez bankasının bu yıl sonunda faiz oranlarını düşürmesi beklenirken, piyasalar faiz indirimlerinin Mart 2024'te gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda giderek daha fazla şüpheye kapıldı.

Fed yetkilileri, enflasyonun yakın vadede Fed'in yıllık %2'lik hedefinin oldukça üzerinde kalmasının beklenmesi nedeniyle erken faiz indirimi iddialarına karşı da geri adım attı.

1 görüntüleme0 yorum
bottom of page