top of page

Asya döviz kuru zayıfladı, yen 150 seviyesini aştıktan sonra müdahale takibinde.

- ABD faiz oranlarındaki artışa ilişkin endişelerin doları ve Hazine tahvil getirilerini artırmasıyla Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü düştü; tüccarlar yen bir yılın en düşük seviyesine geriledikten sonra Japon hükümetinin herhangi bir müdahalesini bekliyor.

Dolar, Fed endişelerinin etkisiyle neredeyse iki haftanın zirvesinde

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları , Asya ticaretinde yüzde 0,2 yükselerek piyasaların gelecek hafta Fed toplantısı öncesinde daralmasıyla neredeyse iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması yaygın olarak beklenirken, Fed yetkilileri bu yıl en az bir faiz artırımına daha kapıyı açık bıraktı.

ABD ekonomisindeki son dönemdeki dayanıklılık işaretleri, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak için daha fazla alan sağlıyor. Perşembe günü açıklanacak üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verilerinin ekonomik büyümede güçlü bir toparlanma göstermesi bekleniyor.

Risk odaklı varlıkların çekiciliğini azalttığı göz önüne alındığında, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yükselmesi ihtimali çoğu Asya para birimi üzerinde ağırlık yarattı. ABD faiz oranlarındaki keskin yükselişin ardından bölgesel birimler bu yıl büyük kayıplarla karşı karşıya kaldı.

Japon yeni 150'yi aştı; Hükümet müdahalesi, BOJ odak noktasında

Yen bu ay ikinci kez kilit 150 seviyesini aşarak Japon hükümetinin daha fazla zayıflığı engellemek için döviz piyasalarına müdahale edeceği yönündeki bahisleri artırdı. Yen, dolara karşı 150,41 ile bir yılın en düşük seviyesini gördü.

Para birimi 3 Ekim'de kısa süreliğine 150 seviyesini aşmış, ardından keskin bir toparlanma yaşamıştı. Bu durum, hükümetin döviz piyasalarına zaten müdahale ettiği yönündeki spekülasyonları artırdı. 22 Ekim'den önce yen en son 1990'daki kayıp on yılın başlangıcında 150'yi aşmıştı.

Yendeki zayıflık ve Japon devlet tahvili getirilerindeki artış, Japonya Merkez Bankası'nın bu Salı günü yapacağı toplantıda getiri eğrisi kontrol politikasını daha da ayarlayacağı yönündeki spekülasyonları artırdı .

Cuma günü açıklanacak Tokyo enflasyon verilerinin de potansiyel bir politika eksenine ilişkin daha fazla ipucu sunması bekleniyor.

Diğer Asya para birimlerinin çoğu, kötüleşen risk algısının büyük oranda doların lehine olması nedeniyle geriledi. İsrail'in Gazze'ye kara saldırısı taahhüdünü yinelemesinin ardından, İsrail-Hamas savaşının kızışacağı korkusu da bu düşünceye eklendi.

Yatırımcıların hükümetin planladığı 1 trilyon yuanlık (136 milyar dolar) tahvil ihracının ne kadar ekonomik patlama yaratacağını ölçmeye çalışmasıyla Çin yuanı yatay seyretti. Para birimi, ekonomik iyileşmeye ilişkin şüphelerin yanı sıra emlak piyasasındaki erime nedeniyle baskı altında kaldı.

Hindistan rupisi Çarşamba günü petrol fiyatlarındaki yükselişin yenilenen baskısıyla karşı karşıya kalarak %0,2 düştü.

Orana duyarlı Güney Kore wonu , verilerin ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının üçüncü çeyrekte beklenenden fazla arttığını göstermesiyle %0,4 oranında değer kaybetti. Bu okuma, Kore Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmayı tamamladığı yönündeki beklentileri artırdı.

Avustralya doları , üçüncü çeyrek boyunca ihracat fiyatlarında düşüş olduğunu gösteren verilerin etkisiyle %0,5 kayıpla iki günlük yükselişini sonlandırdı . Ancak Merkez Bankası'nın Kasım ayında faiz artırımına gideceği beklentileri önümüzdeki hafta doların yükselmesine neden olacak gibi görünüyor.


7 görüntüleme0 yorum
bottom of page