top of page

Asya döviz, PMI'ların doları artırmasıyla sessiz kaldı, Avustralya faiz artırım bahisıyle yukselıyor


Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü güçlü gece verilerinin doları desteklemesiyle hafif düşüş yaşadı; Avustralya doları ise güçlü enflasyon okumasının Kasım ayında faiz artırımı beklentilerini artırmasıyla sert bir şekilde yükseldi.

Avustralya doları, tüketici fiyat endeksi enflasyonunun üçüncü çeyrekte beklenenden biraz daha fazla arttığını gösteren verilerle %0,5 arttı . Bu okuma, Avustralya Merkez Bankası Başkanı Michele Bullock'un yapışkan enflasyonun daha fazla faiz artışına neden olabileceği konusunda uyarmasından sadece birkaç gün sonra geldi.

Bu, piyasaların bankanın 7 Kasım'daki toplantısında faiz artırımı olasılığını fiyatlamaya başlamasına neden oldu . ANZ analistleri, Aralık ayındaki artış beklentilerine kıyasla şimdi Kasım ayında 25 baz puanlık bir artış bekliyor.

Faiz artırımı ihtimali, ülkedeki yavaşlayan ekonomik büyüme endişeleri arasında yakın zamanda 2023'ün en düşük seviyelerine gerileyen Avustralya doları için iyiye işaret.

Pekin'in altyapı gelişimini desteklemek için 1 trilyon yuan (1 $=3,3122 yuan) tahvil ihracını açıklamasıyla birlikte, Avustralya'nın en büyük ticaret ortağı olan Çin'e ilişkin iyimserlik de Avustralya dolarına destek verdi. Hareketin Çin'de özellikle metallere yönelik artan emtia talebini artırması bekleniyor.

Çin yuanı , tahvil ihracının ülkenin zaten yüksek olan borç seviyelerini de artıracağı göz önüne alındığında, duyurunun ardından zayıflayarak bir yılın en düşük seviyesine yaklaştı.

Diğer Asya birimleri arasında Güney Kore wonu , Ekim ayında tüketici güveninin kötüleştiğini gösteren veriler nedeniyle %0,3 kayıp yaşadı . Hindistan rupisi % 0,1 düştü ancak bu hafta petrol fiyatlarının düşmesiyle bir miktar rahatlama gördü.

Japon yeni çok az hareket etti ve yatırımcıların hükümetin döviz piyasalarına müdahalesini çekeceğine inandıkları 150 seviyesi civarında kalmayı sürdürdü. Japonya Merkez Bankası yakın zamanda aşırı ısınan getirileri dizginlemek için tahvil piyasalarına müdahale etti ve bu da yen üzerinde daha fazla baskı yarattı.

Para birimi, yerel faiz oranları ile ABD faiz oranları arasındaki genişleyen uçurumdan sert bir darbe aldı ve bu yıl en kötü performans gösteren Asya para birimleri arasında yer alıyor.

Dolar, daha fazla ekonomik işaret ve Fed toplantısına odaklanılmasıyla sakinleşiyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları Asya ticaretinde hafif düştü, ancak ABD ticari faaliyetinin Ekim ayında beklenmedik bir şekilde büyüdüğünü gösteren verilerin ardından güçlü gece kazançları üzerinde seyrediyordu.

Okumalar ABD ekonomisindeki esnekliğin devam ettiğine işaret etti ve bu da Federal Reserve'e faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için daha fazla hareket alanı sağladı. Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını yineledikten sonra günün ilerleyen saatlerinde bir konferansta konuşma yapacak.

Üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verileri Perşembe günü açıklanacak ve dünyanın en büyük ekonomisi hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor. Ekonomik güç, Fed'e faiz oranlarını yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlıyor.

Yine de merkez bankasının gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor .

36 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page