top of page

Asya Döviz, yumuşak Çin GSYİH'sı ve dolardaki istikrarın ardından zayıflıyor

Çoğu Asya para birimi, Çin'den gelen zayıf ekonomik sinyallerin ardından Pazartesi günü düşerken, piyasalar ABD faiz oranlarının patikası hakkında spekülasyon yapmaya devam ederken dolar sabit kaldı.

Çin'den gelen gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) verileri, Asya'nın en büyük ekonomisindeki toparlanmanın hız kesmeye başladığını doğruladı; bu, Pekin'den daha fazla teşvik önlemi alabilecek bir trend.

Ancak aynı zamanda Asya ekonomisindeki kısa vadeli zayıflığa da işaret etti ve bu da yatırımcıları bölgesel para birimlerindeki son güçlenmeden elde edilen kârlara kilitlenmeye sevk etti. İşlem hacimleri de Japonya'daki pazar tatili nedeniyle bir miktar sessiz kaldı.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Asya ticaretinde geçen haftaki büyük kayıpların ardından sakinleşerek 100 seviyesine doğru ilerledi.

Cuma günü açıklanan veriler, ABD tüketici duyarlılığının Haziran ayına kadar dirençli olduğunu gösterdi ve bu, eğilimin enflasyonu sabit tutabileceği ve Federal Rezerv'in şahin olabileceğine dair endişeleri artırdı .

Ancak ABD enflasyon okumalarının beklenenden önemli ölçüde daha yumuşak olması, piyasaların Fed'in faiz oranlarını artırmaya daha ne kadar devam edebileceğini sorgulamasına neden oldu.

Çin yuanı yetersiz GSYİH ile geriledi

Çin yuanı , verilerin Çin ekonomik büyümesinin ikinci çeyrekte yavaşladığını göstermesinin ardından %0,4 düşüşle günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı.

GSYİH, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre sadece %0,8 büyüdü vegeçen yılın aynı dönemine göre büyüme beklentilerini kaçırdı .

Okumalar, Çin'in ilk çeyrekte görülen güçlü ekonomik ivmeyi sürdürmekte zorlandığını ve hükümetin önümüzdeki aylarda büyümeyi desteklemek için muhtemelen daha fazla teşvik önlemi alacağını gösterdi. Bu muhtemelen yuan üzerinde ağırlık oluşturacaktır.

Ancak Çin Halk Bankası, Pazartesi günü orta vadeli borç verme oranlarını sabit tuttu ve muhtemelen bu hafta gösterge kredi faiz oranı (LPR) için benzer bir hareketin habercisi oldu. Banka, büyümeyi canlandırmak için Haziran ayında LPR'yi azaltmıştı.

Çin'e yönelik endişeler diğer para birimlerine de sıçradı ve Çin'e karşı ağır ticaret riski taşıyan Avustralya doları %0,4 düştü. Tayvan doları %0,6 düşerken, Malezya ringgiti %0,6 düşüşle Güneydoğu Asya'da kayıplara öncülük etti.

Japon yeni açık deniz ticaretinde yatay seyretti.

Fed, faiz artırımlarına odaklanıyor

Asya para birimlerinin çoğu önceki haftaya göre güçlü kazançlar üzerinde otururken, ABD enflasyonunun Haziran ayı için beklenenden daha zayıf okumasının ardından dolar 15 ayın en düşük seviyelerine yaklaştı.

Veriler, Fed'in faiz oranlarının zirvesine ulaşmaya yakın olduğu ve yaygın olarak beklenen Temmuz ayı sonundaki artışının merkez bankasının bu yılki son zammı olacağı yönündeki iddiaları artırdı.

Ancak Fed, Temmuz ayından sonra ara verse bile, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması beklendiği için Asya para birimlerindeki kazanımların sınırlı kalması bekleniyor .19 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page