top of page

Asya dövizi, Çin enflasyonunun hayal kırıklığı yaratmasıyla düştü, dolar karışık TÜFE'de yatay kaldı

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü, beklenenden zayıf gelen Çin verilerinin bölgenin en büyük ekonomisinde yavaşlayan büyümeyle ilgili daha fazla endişe yaratmasıyla geriledi ve karışık tüketici enflasyon okumasının ardından dolar yatay seyretti.
Çin yuanı, verilerin Çin tüketici enflasyonunun Nisan ayında zar zor arttığını göstermesinin ardından iki ayın en düşük seviyesine gerilerken , üretici enflasyonunun 2020'de COVID-19 salgınının zirvesinden bu yana en zayıf seviyesine geriledi.
Perşembe günkü okuma, bu haftanın başlarındaki hayal kırıklığı yaratan ticaret verileriyle birleştiğinde , Çin'deki ekonomik aktivitenin teşvik tedbirlerine ve COVID sonrası yeniden açılmaya rağmen toparlanmakta zorlandığını gösterdi.
Bu eğilim, ülkedeki ekonomik toparlanmanın soğumasıyla, Çin'e karşı yüksek ticari riske sahip olan diğer Asya para birimleri için kötü işaretler veriyor. Okumanın ardından Güney Kore wonu %0.4 düşerken, Tayvan doları % 0.2 kaybetti.
Japon yeni, ABD tüketici enflasyonu verileriyle ilgili karışık bir okumanın ardından gece ticaretinde keskin bir şekilde yükseldikten sonra Perşembe günü yatay seyretti .
Bu, doların Perşembe günü ABD para politikasının gidişatına ilişkin belirsizliğin ortasında büyük ölçüde yatay seyretmesine rağmen, doların gece ticaretinde bir miktar zemin kaybettiğini gördü.
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri her iki yönde de %0,1'den az hareket etti.
ABD tüketici fiyat endeksi verileri, enflasyonun Nisan ayında bir miktar gerilediğini, ancak yine de Federal Rezerv'in hedef aralığının oldukça üzerinde kaldığını gösterdi. Ancak enflasyon aylık bazda artmaya devam etti ve bu, ABD faiz oranlarının muhtemelen daha uzun süre yüksek kalacağını gösterdi.
Piyasalar, Fed'in bu yıl faiz artırım döngüsünü tamamlayacağına dair iddiada bulunurken, Fed Fund vadeli fiyatları, TÜFE verilerinin ardından piyasaların bu yıl faiz indirimi beklentilerini azalttığını gösterdi.
Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daraldıkça, daha yüksek ABD faiz oranları Asya para birimleri için kötü haber veriyor. Bu eğilim, 2022 yılına kadar Asya para birimlerini hırpaladı ve bu yıl toparlanmayı sınırlaması muhtemel.
Ancak birkaç Asya birimi Perşembe günü hala bir miktar destek gördü. Avustralya doları , Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımına gideceğine dair devam eden beklentiler arasında hafifçe yükseldi. İstihdam piyasasındaki göreli güç, kontrolden çıkmış enflasyonla mücadele ederken, RBA'ya oranları artırmaya devam etmesi için yeterli boşluk sağlıyor.
Filipin pesosu, 2023'ün ilk çeyreği için beklenenden daha iyi gelen GSYİH rakamlarıyla da desteklendi ve bu, yüksek enflasyon ve faiz oranlarının ekonomik büyüme üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olduğuna işaret ediyor.10 görüntüleme0 yorum
bottom of page