top of page

Asya dövizi Çin iyimserliğiyle yükseldi, dolar 6 ayın zirvesinde

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü, daha fazla teşvik önlemi ve Çin'den gelen olumlu ekonomik okumaların risk iştahını artırmaya yardımcı olmasıyla yükselirken, dolar altı ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında işlem gördü.

Çin, yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazla likiditenin kilidini açarak, yerel bankalara yönelik zorunlu karşılıklarında bir kesinti daha yaptığını duyurdu. Ağustos ayına ilişkin sanayi üretimi ve perakende satış verileri de beklenenden yüksek geldi ve bu da ekonomide bir miktar dirençliliğe işaret ediyor.

Yuan , Halk Bankası'nın güçlü günlük orta nokta sabitlemesinden de destek alarak %0,3 yükseldi. Merkez bankası Cuma günü orta vadeli borç verme faiz oranlarını sabit tutarak yuana daha fazla destek sinyali verdi.

Ancak artan yerel likiditenin yuandaki yeniden zayıflığa yol açma ihtimali göz önüne alındığında, Çin para biriminin görünümü hâlâ kasvetli olmaya devam ediyor. Zayıf sabit varlık yatırımı ve konut fiyatları verileri de Asya'nın en büyük ekonomisinin büyük bölümünün, özellikle de güç durumdaki emlak piyasasının hâlâ mücadele ettiğini gösterdi.

Yine de ülkede daha fazla teşvik tedbirine ilişkin iyimserlik, Çin'in açığa çıkardığı diğer para birimlerinin güçlü kazanımlar elde etmesine yardımcı oldu.

Avustralya doları %0,4 yükselirken, Güney Kore wonu ve Singapur doları sırasıyla %0,2 ve %0,1 değer kazandı. Won'a, Güney Kore'nin ihracatının ve ülkenin ticaret dengesinin Ağustos ayında beklenenden biraz daha az daraldığını gösteren veriler de yardımcı oldu .

Ancak Cuma günkü bazı kazanımlara rağmen piyasaların ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağına dair iddiaları nedeniyle Asya para birimlerinin çoğu hala 2023'ün en düşük seviyeleri yakınlarında işlem görüyor.

Artan ABD faiz oranlarından en kötü etkilenen Asya para birimlerinden biri olan Japon yeni Cuma günü yatay işlem gördü . Politika yapıcılardan negatif faiz rejiminin sona ermesinin yakın olduğuna dair bazı sinyallerin ardından odaklar artık önümüzdeki hafta yapılacak Japonya Merkez Bankası toplantısına çevrildi .

Güney Asya ekonomisine ilişkin artan iyimserliğe rağmen artan petrol fiyatları Hindistan rupisi üzerinde baskı yarattıRupi gece ticaretinde 83 sınırını aştı ve bir kez daha rekor düşük seviyelere yaklaştı.

Dolar güçlü veriler ve Fed toplantısının ardından 6 ayın zirvesinde

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, gecelik ticarette altı ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Asya ticaretinde yüzde 0,1 düştü.

Beklenenden daha güçlü enflasyon ve perakende satış verilerinin ardından ABD ekonomisindeki dayanıklılık işaretleri, bu hafta dolardaki yükselişin temel itici güçleri oldu.

Ancak güçlü enflasyon okumalarına rağmen trader'lar, Fed'in gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit tutacağı yönündeki tahminlerini büyük ölçüde sürdürdü.

Yine de Fed'in şahin duruşunu yinelemesi ve faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması bekleniyor ; faiz indiriminin ise ancak 2024 ortasında yapılması bekleniyor.
3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page