top of page

Asya dövizi, şahin Fed endişelerinin Çin'in COVID umutlarını dengelemesiyle düştü

ABD faiz oranlarındaki artışa ilişkin yenilenen korkular, doların rahat bir şekilde son beş ayın en düşük seviyesinin üzerinde işlem görmesiyle, Çin'deki COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesine ilişkin iyimserliği büyük ölçüde dengelediğinden, çoğu Asya para birimi Salı günü düştü.

ABD doları, beklenenden güçlü gelen ABD ekonomik verilerinin enflasyonun beklenenden daha uzun süre devam edebileceğine dair endişeleri artırmasının ardından Pazartesi günü güçlü bir toparlanma sergiledi.

Bu, çoğu Asya para birimini daha yüksek ABD faiz oranları beklentisiyle sarstı ve Çin'deki COVID-karşıtı önlemlerin gevşetilmesine ilişkin bazı iyimserliklere rağmen onları daha da aşağı itti.

Çin yuanı , Pekin'in COVID testi yönergelerinde daha fazla gevşeme duyurmasının ardından son dönemdeki bazı kazanımlarını koruyarak dolar karşısında %0,3 düşerek 6,9813'e geriledi. Ancak ülke, bu yıl ekonomik büyümeyi hırpalayan katı sıfır COVID politikasının ülke çapında gevşetildiğini henüz açıklamadı. Bu hafta odak , ekonominin geçen ay artan COVID kısıtlamalarına nasıl ayak uydurduğunu ölçmek için Çarşamba günü açıklanacak Çin ticaret verilerine odaklanacak.

Japon yeni , Japon ekonomisinde kısa vadede daha fazla zayıflığın habercisi olan beklenenden zayıf hanehalkı harcama verileriyle %0.1 düştü.

ABD doları Salı günü yataydı, ancak son seanslarda gördüğü beş ayın en düşük seviyesinin oldukça üzerinde işlem görüyordu. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , önceki seansta %0,7'nin üzerinde yükseldikten sonra 105,30 civarında istikrar kazandı. ABD 10 yıllık Tahvil faizleri de Pazartesi günü yaklaşık %2 yükseldikten sonra hafifçe geriledi.

Güçlü fabrika siparişleri ve hizmet sektörü verileri , sağlam bir istihdam piyasasına ilişkin işaretlerle birleştiğinde, ABD enflasyonunun daha da sertleşmesine ilişkin endişeleri artırdı . Federal Rezerv, önümüzdeki aylarda faiz oranlarını daha yavaş artıracağını söylerken, aynı zamanda inatçı enflasyonun oranların çok daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı uyarısında bulundu.

Piyasalar, gelecek hafta yapacağı son toplantıda Fed'in duruşuna ilişkin daha fazla ipucu arayacak .

Endonezya rupisi ve Hindistan rupisi sırasıyla %0,8 ve %0,4 kayıpla Asya ticaretinde en kötü performans gösterenler arasında yer aldı. Rusya arzındaki tavan fiyatlar karşısında petrol piyasasına ilişkin belirsizlik de para birimlerini çökertti.

Avustralya doları , Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltmesi ve daha fazla oran artışı olasılığını işaretlemesinin ardından %0,6'lık artışla dolar başına 0,6737'ye yükseldi .

Banka, Avustralya enflasyonunun düşmekten uzak olduğu ve bunun önümüzdeki aylarda daha fazla oran artışı gerektireceği konusunda uyardı.

Filipinler pezosundaki kayıplar, verilerin TÜFE enflasyonunun Kasım ayında beklenenden fazla büyüdüğünü göstermesinin ardından, muhtemelen merkez bankasının daha fazla faiz oranı artıracağının habercisi oldu.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page