top of page

Asya dövizi şahin Fed tutanaklarının ardından düştü, dolar güçlü

Çoğu Asya para birimi Perşembe günü düşerken, Federal Rezerv'in Haziran toplantı tutanaklarının politika yapıcıların bu yıl daha fazla faiz artırımını desteklediğini göstermesiyle dolar son kazanımlarını korudu.
Fed tutanakları, merkez bankasının neredeyse tüm üyelerinin inatçı enflasyonu ve aşırı ısınan işgücü piyasasını gerekçe göstererek önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımını desteklediğini gösterdi.
Tutanaklar , Fed'in Temmuz ayı sonundaki toplantısında faiz artırımına yönelik beklentileri artırırken , yatırımcıları dolara yönlendirerek risk ağırlıklı Asya piyasalarından çıkardı.
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, bir gecede %0,5 yükseldikten sonra Asya ticaretinde hafifçe yükselirken, çoğu Asya para birimi daha da zayıfladı. Fed'e dair daha fazla ipucu için Cuma günü açıklanacak olan önemli tarım dışı istihdam verilerine de odaklanıldı .

Çin yuanı, ticaret savaşı ve yavaşlama korkuları arasında 8 ayın en düşük seviyesine yaklaştı

Çin yuanı, önceki seansta büyük kayıplar kaydettikten sonra Perşembe günü dolar karşısında marjinal olarak zayıfladı. Döviz, Çin Halk Bankası'nın birkaç güçlü günlük orta nokta sabitlemesinden çok az destek alarak sekiz ayın en düşük seviyesinden işlem görüyordu.
Geçen haftaya ait veriler, Çin ticari faaliyetinin Haziran ayında art arda üçüncü ayda kötüleştiğini gösterdi ve bu da ülkedeki COVID sonrası toparlanmanın büyük ölçüde hızının tükendiğini gösteriyor.
Önümüzdeki günlerde daha fazla Çin ekonomik göstergesi de açıklanacak ve önemli enflasyon verileri önümüzdeki hafta açıklanacak.
Zayıf ekonomik koşullara ek olarak, yuan ABD ile Çin arasındaki kötüleşen ticari ilişkilere ilişkin endişelerle de darbe aldı. Pekin, önemli yonga yapım malzemelerinin ABD'ye ihracatını bloke ederek, küresel ticareti bozabilecek ABD'nin misilleme tehdidini artırdı.
Diğer Asya para birimleri de Perşembe günü geriledi, Tayvan doları ve Güney Kore kazandı her biri %0,2 düştü.
Avustralya doları , Mayıs ayı için beklenenden güçlü gelen ticari verilerden çok az destek alarak Çarşamba günü %0,5'lik düşüşün ardından %0,1 düştü. Ancak ülkenin ticaret fazlası , Çin'e yapılan ihracatın zayıflamasıyla hala dokuz ayın en düşük seviyesine yakın.

Japon yeni, müdahale görüşmelerinin ortasında yükseldi

Japon yeni Perşembe günü %0.3 yükseldi ve hükümetin döviz piyasalarına müdahalesine ilişkin devam eden spekülasyonlar arasında Asyalı akranlarından biraz daha dirençli görünüyor.
Artan ABD faiz oranlarına ilişkin endişeler ve Japonya Merkez Bankası için güvercin bir görünümle birleştiğinde, yen'i son haftalarda hırpaladı ve yen'i 2022'nin sonlarında hükümet müdahalesini teşvik eden seviyelere yaklaştırdı.
Bazı üst düzey Japon bakanlar da yen aleyhine bahis oynama konusunda sözlü uyarılarda bulundu ve bu da Japon para biriminde bir miktar güçlenmeye yardımcı oldu.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page