top of page

Asya dövizi, ABD getirileri ve zayıf Çin enflasyonundan gelen baskıyla düştü

Asya para birimleri, ABD Hazine tahvil getirilerindeki bir gecede yaşanan artışın yaklaşmakta olan bir resesyon korkularını artırmasıyla Cuma günü geriledi.

Çin yuanı , verilerin tüketici fiyatları enflasyonunun Ocak ayında beklenenden az büyüdüğünü ve üretici fiyatları enflasyonunun ay boyunca daha da düştüğünü göstermesinin ardından %0,3 düştü. Okumalar, bu yılın başlarında çoğu anti-COVID önlemini gevşettikten sonra Asya'nın en büyük ekonomisine dair biraz karışık bir tablo çizdi.

Çin'in bölge için baskın bir ticaret merkezi olarak konumu göz önüne alındığında, Çin'deki kademeli bir ekonomik toparlanma Asya'nın geri kalanı için kötü bir işaret. Okuma ayrıca, Çin hükümetinin bu yıl yuanı daha da zorlayabilecek daha fazla teşvik önlemi ve faiz oranı indirimi olasılığını artırıyor.

Daha geniş Asya para birimleri, kısa vadeli Hazine getirilerindeki ani artışın bu yıl olası bir resesyona ilişkin endişeleri artırmasıyla geriledi. Bir resesyonun klasik bir göstergesi olan ABD verim eğrisi inversiyonu da 1980'lerden bu yana en derin seviyesine ulaşarak hissiyatı daha da zayıflattı.

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimleri, Tayland bahtı ve Malezya ringgitinin her biri %0,4'lük kayıpla Cuma günü en kötü performans gösterenler oldu . Potansiyel bir ABD resesyonu, risk ağırlıklı Asya piyasalarına yönelik hissiyatı etkileyerek yabancı sermaye girişlerini potansiyel olarak kesebilir.

Dolar, bir sepet para birimi karşısında yükseldi ve ayrıca artan güvenli liman talebi ve Federal Rezerv'den gelen şahin sinyaller arasında güçlü bir haftalık performansa yöneldi. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,1 yükseldi ve hafta boyunca %0,5'e kadar yükseldi.

Ancak, gecelik veriler iş piyasasında bir miktar soğumaya işaret ettiğinden, piyasalar ABD para politikasının gidişatı konusunda belirsizliğini korudu. Haftalık işsizlik başvurularındaki artışın , ülkede artan sayıdaki işten çıkarmalarla birleştiğinde, Fed'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha az ekonomik boşluk bırakması bekleniyor.

Yavaşlayan faaliyetlerle mücadele eden dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin daha fazla ipucu için şimdi odaklar önümüzdeki hafta açıklanacak ABD enflasyon verilerine çevrildi.

Veriler, üretici fiyatları enflasyonunun Ocak ayında bir önceki aya göre beklenenden biraz daha fazla gerilediğini, ancak yine de 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldığını gösterdiği için Japon yeni %0.1 düştü .

Piyasalar şimdi Japon hükümetinin bir sonraki Japonya Merkez Bankası başkanı için adaylarını açıklamasını izliyor.
3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page