top of page

Asya dövizi ABD maaş bordroları öncesinde temkinli davranıyor, dolar 3 ayın en düşük seviyesine indi

Federal Rezerv'den gelen güvercin sinyaller doları üç ayın en düşük seviyesine çekse de, çoğu Asya para birimi, para politikasını etkilemesi muhtemel ABD istihdam verileri öncesinde ihtiyati tedbirlerin devreye girmesiyle Cuma günü az hareket etti.

Federal Rezerv'in önümüzdeki aylarda daha küçük faiz oranları artışlarını işaret etmesiyle, risk odaklı varlıklar için olumlu bir senaryo olan bölgesel para birimleri de bu hafta güçlü kazançlar için belirlendi.

Japon yeni %0,1 yükseldi ve bu hafta en iyi performans gösteren Asya para birimi oldu ve 30 yılın en düşük seviyesinden toparlanarak üç buçuk ayın en yüksek seviyesi olan 135,19'a yaklaşık %3 yükseldi.

Çin yuanı %0,2 düştü, ancak Çin'in sıkı COVID karşıtı politikalarını gevşeteceği yönündeki spekülasyonlar, para biriminin bu hafta %1,7 değer kazanmasına neden oldu.

Ülkenin anti-COVID kısıtlamalarına karşı artan halk hoşnutsuzluğu, bu hafta ülkede benzeri görülmemiş bir protesto dalgasını ateşledi ve bu, hükümetin iki büyük şehirde bazı karantina ve hareket önlemlerini gevşetmesine de yol açtı.

Son aylarda Çin ekonomisi üzerinde daha da fazla baskı olduğunu vurgulayan zayıf PMI verileri , hükümetin COVID politikalarını gevşetmeye zorlanacağına dair umutları da artırdı. Ancak Pekin böyle bir hamle hakkında resmi bir açıklama yapmadı.

Daha geniş Asya para birimleri Cuma günü susturuldu. Güney Kore wonu %0,4 yükseldi ve bu hafta %2,6'lık bir artışa ayarlandı, Tayvan doları ise haftalık %1,3'lük bir artışa yöneldi.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Cuma günü çok az hareket etti, ancak bu hafta %1,1 kaybederek art arda ikinci kayıp haftasını yaşayacaklardı.

Şimdi odak, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ve ülkenin iş piyasasının Kasım ayında hafifçe soğuduğunu göstermesi beklenen ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklandı. Fed, bu yıl enflasyona karşı aldığı önlemler kapsamında işgücü piyasasında da bir miktar soğuma hedefledi.

Ancak Powell, özellikle enflasyon ülkede inatla yüksek kalmaya devam ederse, ABD faiz oranlarının beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapabileceği konusunda uyardı.

Fed'in tercih ettiği fiyat baskısı göstergesi olan PCE enflasyon verileri, Ekim ayında yıllıklandırılmış %6 oranında sabit kaldı ve Perşembe günü açıklanan veriler, Fed'in %2'lik hedefinin oldukça üzerinde kaldı.

Güneydoğu Asya'da Tayland bahtı , faiz oranı artışı ve ülkenin merkez bankasından gelen daha şahin sinyallerin ardından %2,6'lık artışla bu hafta en iyi performansı gösterdi .

Endonezya rupisi %0,8 yükseldi ve Kasım ayı için güçlü enflasyon okumalarının merkez bankasının faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini belirtmesinin ardından Cuma günü en iyi performansı gösterdi.7 görüntüleme0 yorum

Opmerkingen


bottom of page