top of page

Asya dövizi aralıklı seyrediyor, faiz indirimi iddialarının devam etmesiyle dolar son 5 ayın en düşük seviyesinde

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü dar bir aralığa takılı kalırken, dolar, Fed'in 2024'ün başlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki ısrarlı iddiaların ortasında beş ayın en düşük seviyeleri yakınlarında zayıfladı.

Bölgesel para birimleri, Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğini söylemesinin ardından Aralık ayında keskin artışlar kaydetti; son zamanlarda beklenenden zayıf gelen enflasyon verileri, bankanın Mart 2024'e kadar faiz oranlarını düşürebileceğini gösteriyor.

Ancak Aralık ayındaki kazanımlar, yüksek ABD faiz oranları ve büyük ölçüde dirençli doların yıl boyunca risk ağırlıklı, yüksek getirili para birimlerinden istikrarlı çıkışları teşvik etmesi nedeniyle bu yıl şu ana kadar Asya para birimlerinde yaşanan büyük kayıpların azalmasına neden oldu.

Asya birimlerinin çoğu 2023'ün sessiz bir sonunu bekliyor, ancak Fed'in gelecek yıl için faiz indirimi planlarını işaret etmesi nedeniyle görünümleri biraz daha parlak görünüyor. Ancak piyasalar erken kesintiler konusunda iyimser olsa da banka planlanan kesintilerin zamanlaması konusunda çok az ipucu verdi.

Yen, 2023'te en kötü performans gösteren Asya para birimi olarak geride kaldı

Bölgesel merkez bankalarından gelen güvercin sinyalleri de bazı Asya para birimleri üzerinde baskı yarattı. Japon yeni, Japonya Merkez Bankası'nın Aralık ayı toplantısındaki görüş özetinin, politika yapıcıların çoğunun para politikasını yakın vadede aşırı güvercin politikasını sürdürmeyi desteklediğini göstermesinin ardından %0,1 düştü.

Merkez bankası sıkılaştırma politikasına 2024'te başlama planlarını işaret etse de böyle bir hareketin zamanlaması konusunda çok az ipucu verdi

Güvercin BOJ, yen'i 2023'te en kötü performans gösteren Asya para birimi yaptı ve birim bu yıl dolar karşısında %8'in üzerinde kayıp yaşayacak.

Çoğu bölgesel merkez bankasının enflasyondaki bir miktar soğuma nedeniyle bu yıl faiz artırım döngülerini duraklatması nedeniyle, daha geniş Asya birimlerinin de 2023'te yetersiz bir performans sergilemesi bekleniyor. Avustralya doları Çarşamba günü yüzde 0,2 yükseldi ve 2023'te yüzde 0,2 artması bekleniyordu. Odak noktası aynı zamanda Avustralya Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıdaydı ve bankanın faiz oranlarını sabit tutması bekleniyordu.

Hindistan rupisi yılın başlarında rekor düşük seviyelere geriledikten sonra 2023'te %0,6 kayıp yaşarken, Güney Kore wonu yıl boyunca yaklaşık %3 düşüş yaşadı.

Çin yuanı da 2023'ün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı ve ülkeye yönelik kötüleşen duygular nedeniyle bu yıl %3,6 oranında kayıp bekleniyor. Bu yıl, COVID sonrası ekonomik toparlanma büyük ölçüde gerçekleşmedi.

Son üç aydaki bir dizi zayıf verinin ardından artık odak noktası önümüzdeki hafta açıklanacak olan Aralık ayı satın alma yöneticileri endeks verilerine odaklandı .

Dolar 5 ayın en düşük seviyesinde, 2023'ün ezici sonu bekleniyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları Çarşamba günü Asya ticaretinde çok az hareket etti ve beş ayın en düşük seviyelerinde kalmayı sürdürdü.

Para biriminin 2023'te yaklaşık %2 değer kaybetmesi bekleniyordu ve kayıplarının büyük kısmı, Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğini ve 2024'te indirimlere bakacağının sinyalini vermesinin ardından Aralık ayında geldi.

Sinyaller, yatırımcıların dolardan çıkıp daha risk odaklı varlıklara yöneldiğini gösterdi.

Piyasalar artık Fed'in 2024'te üç ila beş kez faiz indirimi yapmasını bekliyor , ancak banka planlanan faiz indirimlerinin kapsamına ilişkin çok az sinyal verdi.

Fed yetkilileri yakın zamanda özellikle enflasyonun yapışkan kalması nedeniyle erken faiz indirimine ilişkin bahislerin temelsiz olduğu konusunda uyardı.
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page