top of page

Asya dövizi, artan getiriler ve Fed tutanakları yaklaşırken dolar kazançları ile çökertildi

Çoğu Asya para birimi Çarşamba günü, ABD Merkez Bankası'nın Şubat ayı toplantı tutanaklarından para politikasına ilişkin daha fazla ipucu beklentisiyle piyasaların gerilemesiyle, dolardaki güçlenmeyi ve Hazine getirilerinde bir gecede yaşanan artışı izleyerek geri çekildi.

Dolar , Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin yatay hareket etmesiyle, bir döviz sepeti karşısında altı haftanın en yüksek seviyesi yakınında kaldı . Ancak dolar gecelik ticarette yükseldi.

ABD Hazine tahvil getirileri de , dünyanın en büyük ekonomisinin hala sıcak olduğunu gösteren ve Fed'e faiz oranlarını yükseltmek için daha fazla alan tanıyan, Şubat ayında ABD ticari faaliyetine ilişkin beklenenden daha iyi bir okumanın ardından yükseldi .

Günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Fed tutanaklarının, merkez bankasının şahin duruşunu yinelemesi bekleniyor . Ancak bu duruş, ABD enflasyonunun Ocak ayında sürpriz bir şekilde yukarı yönlü hareket etmesinden sonra artık daha fazla zemin tutuyor .

Asya para birimleri bu düşünceyle geriledi ve Çin yuanı Çarşamba günü %0,3 değer kaybetti. Şimdiye kadar açıklanan ekonomik göstergelerin Asya'nın en büyük ekonomisine dair karışık bir tablo çizdiği göz önüne alındığında, para birimi aynı zamanda Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin artan belirsizlik tarafından da baskı altına alındı.

Çin merkez bankası, ekonomik toparlanmayı kolaylaştırmak için hareket ederken, bu hafta kilit mortgage oranlarını rekor düşük seviyelerde tuttu . Ancak, yerel ve uluslararası borçlanma oranları arasındaki fark genişlediğinden, eğilim yuan için de olumsuz.

Japon yeni %0.1 yükseldi, ancak Japonya Merkez Bankası Başkanı adayı Kazuo Ueda'nın yaklaşan konuşmasına ilişkin belirsizlik nedeniyle hafta boyunca büyük kayıplar yaşadı. Ueda'nın bu yıl merkez bankasının aşırı gevşek politikasına yönelik planlarına daha fazla ışık tutması bekleniyor.

BOJ yönetim kurulu üyesi Naoki Tamura Çarşamba günü aşırı gevşek politikanın sona ermesinin bu yıl büyük ölçüde enflasyon ve ekonomik büyümeye bağlı olacağını söyledi .

Yeni Zelanda Doları, Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın oranları 50 baz puan artırmasına ve daha fazla artış kaydetmesine rağmen erken kazanımlarını tersine çevirdi ve %0.3 düştü. Ancak merkez bankası, yüksek faiz oranları ve yükselen enflasyonun etkisiyle bu yıl ekonomik büyümede keskin bir yavaşlamanın da işaretini verdi.

Tayland bahtı %0,3 ile Güneydoğu Asya para birimleri arasında en çok düşeni olurken, yerel ücretlerin dördüncü çeyrekte beklenenden az arttığını gösteren verilerle Avustralya doları %0,3 düştü .

Bu haftanın odak noktası aynı zamanda Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD Kişisel Tüketim Harcamaları verileri. Perşembe günü açıklanacak okumanın, enflasyonun Ocak ayında sabit kaldığını yinelemesi bekleniyor.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page