top of page

Asya dövizi banka krizi korkularıyla sarsıldı, güvenli limanlar ilerliyor

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü, ABD ve Avrupa bankacılık kriziyle ilgili yenilenen endişeler arasında dar bir aralıkta kaldı ve yatırımcılar, daha geniş ekonomik ters rüzgar korkuları arasında büyük ölçüde güvenli liman para birimlerine yöneldi.

Japon yeni %0,5 yükselerek ve bir ayın en güçlü seviyesine yakın kalarak günün en iyi performans gösterenleri arasında yer alırken, genellikle risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimleri arasında daha güvenli bir yatırım olarak görülen Tayland bahtı %0,4 yükseldi. .

Çin yuanı , Goldman Sachs'ın Çin'in 2023'teki ekonomik büyüme görünümünü %5,5'ten %6'ya yükseltmesinin ardından yatay seyretti. Çin hükümeti tarafından öne sürülen %5'ten fazla olan tahmin, ülke üç yıllık COVID kilitlenmelerinden yeniden ortaya çıkarken, Çin'in ekonomik toparlanması konusunda biraz iyimserlik yaratmaya yardımcı oldu.

Yine de zayıf risk iştahı, yuanın dolar karşısında 7. kilit seviyeye doğru sürünerek ilerlemesine neden oldu.

Kuşatma altındaki İsviçreli borç veren Credit Suisse Group AG'nin (SIX: CSGN ) hisselerindeki düşüşün ardından Çarşamba günü olası bir bankacılık krizi korkusu yeniden ön plana çıktı . Ancak borç veren, İsviçre Ulusal Bankası'ndan 54 milyar dolarlık bir kredi limiti alarak, bankacılık sektöründeki ani bir çöküşe ilişkin bazı endişeleri yatıştırdı.

Ancak yatırımcılar risk ağırlıklı varlıklardan uzaklaştıkça, bu durum Asya para birimlerine çok az rahatlama sağladı. Perşembe günü bölgesel para birimlerinin çoğu sessizleşirken, Malezya ringgiti %0,6'lık düşüşle bölgedeki kayıplara öncülük etti.

Dolar, bir sepet para birimi karşısında hafif düştü, ancak güçlü bir gecelik kazançların üzerinde oturuyordu. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, gecelik ticarette %1'lik artışın ardından %0,1 düştü.

Dolar, güvenli liman talebiyle büyük ölçüde destek gördü ve ayrıca ABD para politikasının gidişatına ilişkin artan belirsizlik ortamında teklifler gördü. Şimdi odaklar , bankanın faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği önümüzdeki hafta yapılacak Federal Rezerv toplantısına odaklandı.

Ancak, üç bölgesel ABD bankasının batmasının ardından büyüyen bir banka krizi korkusu, tüccarların Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için yeterli ekonomik boş alana sahip olup olmayacağını sorgulamasına neden oldu . Bu, bu hafta başlarında dolarda keskin kayıplara neden oldu ve Asya para birimlerine bir miktar rahatlama sağladı.

Günün ilerleyen saatlerinde Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını 50 baz puan artırması beklenen faiz oranı kararına da odaklanıldı . Euro , Asya ticaretinde %0.3 yükseldi.

Avustralya doları , beklenenden güçlü gelen istihdam verilerinin Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentileri artırmasıyla %0,4 yükselerek gün içinde birkaç aykırı değerde yer aldı .9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page