top of page

Asya dövizi battı, dolar Fed belirsizliği ve banka krizi korkuları arasında yükseldi

Çoğu Asya para birimi Pazartesi günü düştü ve piyasalar bu hafta yapılacak Federal Rezerv toplantısı öncesinde gerilerken dolar yükseldi ve hükümetin piyasa endişelerini yatıştırmaya yönelik önlemlerine rağmen bankacılık krizi korkuları havayı gergin tuttu.

Çin yuanı, Halk Bankası'nın yerel borç verenler için zorunlu karşılık oranlarını beklenmedik bir şekilde düşürerek likidite koşullarını gevşetmesinin ardından %0,2 düştü. Merkez bankası, likidite koşullarını artırmak ve ekonomik büyümeyi desteklemek için hareket ederken, kredi faiz oranlarını da rekor düşük seviyelerde tuttu.

Ancak bunun, yerel ve denizaşırı faiz oranları arasındaki fark genişledikçe yuan üzerinde daha fazla baskı oluşturma etkisi de var. Çin para birimi Pazartesi günü dolar karşısında 7 seviyesine yakın işlem görüyordu.

Diğer Asya para birimleri de geriledi, Güney Kore wonu %0,3 ve Japon yeni yaklaşık %0,1 kaybetti. Ancak yen, geçtiğimiz hafta artan güvenli liman talebinin de yardımıyla bir ayın en güçlü seviyesine yakın işlem görüyordu.

Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno Pazartesi günü yatırımcılara ülkenin bankacılık sisteminin istikrarlı olduğu ve ABD ve Avrupa krizlerinden bulaşmadığı konusunda güvence verdi.

Dolar Pazartesi günü hafifçe yükseldi, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,1 arttı.

Ancak piyasalar, bankanın bu hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği Federal Rezerv toplantısı öncesinde dolar konusunda temkinli .

Bankacılık sektöründeki son dalgalanmalar, piyasaların Fed'in yüksek faiz oranlarından kaynaklanan daha fazla ekonomik baskıyı önlemek için şahin söylemini yumuşatacağına dair bahse girdiğini gördü.

Merkez bankası, diğer büyük emsallerle birlikte, bankacılık sektörünü desteklemek ve daha fazla çöküşü önlemek için hafta sonu acil likidite önlemlerini uygulamaya koydu. Düzenleyiciler ayrıca, yaklaşan bir likidite kriziyle boğuşan İsviçre bankaları UBS Group (SIX: UBSG ) ve Credit Suisse Group'un (SIX: CSGN ) birleşmesine aracılık etti.

Ancak piyasalar, geçen hafta birkaç ABD'li borç verenin beklenmedik şekilde çöküşünün ardından bankacılık sektöründen gelen daha fazla sıkıntı nedeniyle hala gergin durumda. Tüccarlar ayrıca, son likidite önlemlerinin parasal koşulları sıkılaştırma ve enflasyonla mücadele için bir yıl süren mücadeleyi baltaladığı göz önüne alındığında, Fed'in piyasalara hangi sinyalleri göndereceği konusunda da belirsizdi .

UBS'nin devralımın bir parçası olarak yaklaşık 17 milyar dolar değerindeki Credit Suisse tahvillerini sileceği göz önüne alındığında, borç piyasasındaki oynaklık da baş gösterdi.

6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page