top of page

Asya dövizi birkaç santimetre düştü, dolar ekonomik veriler öncesinde sakin kaldı.

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü hafif zayıflarken, yatırımcıların bu hafta yayınlanacak bir dizi önemli ekonomik veri öncesinde gerilemesiyle dolar yatay seyretti.

Çin'den gelen karışık sinyaller, endüstriyel karlarda daralmakla da olsa sürekli bir düşüş olduğunu gösteren veriler nedeniyle hissiyatı baskıladı . Üst düzey Çin hükümet yetkilileri, ekonomik toparlanmanın yavaşladığı bir ortamda Pekin'i yerel işletmelere daha fazla mali destek sağlamaya çağırdı.

Yuan , Çin Halk Bankası'nın hafif zayıf günlük orta nokta sabitlemesinin ardından %0,1 düştü. Bu hafta , iş faaliyetlerine ilişkin daha fazla ipucu için Perşembe günü yayınlanacak olan Kasım ayı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri üzerinde duruldu . Ekim ayı PMI verileri beklentileri büyük ölçüde kaçırdı.

Yine de Pekin'in önümüzdeki aylarda, özellikle büyümeyi desteklemesi beklenen 1 trilyon yuan (139 milyar dolar) tahvil ihracıyla ilgili daha fazla teşvik önlemi var.

Ancak Çin'e yönelik yakın vadedeki duyarlılık büyük ölçüde zayıf kaldı ve bu da daha geniş Asya piyasalarının baskı altında kalmasına neden oldu.

Avustralya doları %0,2 düşerken odaklar haftanın ilerleyen saatlerinde açıklanacak temel enflasyon ve perakende satış verilerine odaklandı . Avustralya Merkez Bankası Başkanı Michele Bullock da enflasyonun önümüzdeki aylarda muhtemelen yapışkan kalacağı uyarısında bulunduktan sonra bu hafta konuşma yapacak.

Güney Kore wonu bu hafta Kore Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması beklentisiyle %0,1 düştü

Japon yeni %0,4 artışla günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı. Japonya'nın sanayi üretimi ve perakende satış verileri de bu hafta açıklanıyor.

Asya para birimlerinin çoğu, ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmayı bıraktığına dair artan iyimserliğin etkisiyle Kasım ayı boyunca güçlü yükselişler kaydetti. Bu eğilim doları da vurarak üç ayın en düşük seviyelerine yaklaştı.

Ancak piyasalar artık para politikasına ilişkin daha fazla ipucu için yeni ekonomik veriler serisini bekliyordu.

Dolar enflasyon ve GSYH verileriyle istikrarlı seyrediyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , piyasaların bu hafta ülkeden gelecek önemli ekonomik verileri beklemesiyle Pazartesi günü Asya ticaretinde çok az hareket etti.

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat verileri ve üçüncü çeyrek için gayri safi yurtiçi hasılaya ilişkin ikinci okuma Perşembe günü açıklanacak. Enflasyonun ve ekonomik büyümenin soğuduğuna dair herhangi bir işaretin, daha az şahin bir Fed'e yönelik bahisleri daha da artırması, doları zayıflatması ve Asya piyasalarına fayda sağlaması bekleniyor.

Kasım ayına ait ABD tüketici güveni ve PMI verileri de bu hafta açıklanacak ve dünyanın en büyük ekonomisi hakkında daha fazla ipucu sunacak.

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page