top of page

Asya dövizi BOJ tahvil alımı ve zayıf Çin PMI verileriyle düştü

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü Japon yeninin Japonya Merkez Bankası'nın planlanmamış tahvil alım operasyonunun baskısı altına girmesiyle düştü ve Çin yuanı zayıf ticari faaliyet verileriyle darbe aldı.

Dolardaki toparlanma, Cuma günkü sert kayıplardan sonra yükselen dolar ile çoğu bölgesel para birimi üzerinde baskı yarattı. Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık % 0,2 arttı .

Bu, Güney Kore wonu %0,1 ve Tayvan doları %0,3 oranında değer kaybederek çoğu Asya para birimi üzerinde ağırlık yarattı.

Çin'den gelen zayıf ekonomik veriler de, ülkenin günün ilerleyen saatlerinde daha fazla teşvik önlemi açıklayacağı bildirilmesine rağmen, bölgesel hissiyatı bir şekilde bozdu.

BOJ'un planlanmamış tahvil alımı yapmasıyla Japon yeni düştü

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) planlanmamış bir operasyonla yaklaşık 2 milyar dolarlık tahvil satın aldığının bildirilmesinin ardından %0,4 düşerek ve Cuma günkü kazançlarının büyük bir kısmını tersine çevirerek günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı.

Hareket , BOJ'un geçen hafta getiri eğrisi kontrol önlemlerinde daha fazla esneklik açıklamasının ardından %0,5 seviyesinin üzerine çıkan Japon tahvil getirilerindeki ani artışı durdurmayı amaçlıyordu .

Ancak yen, BOJ'un ultra-güvercin duruşunun nihai olarak gevşemesinin habercisi olduğu göz önüne alındığında bu haberlerle yükselirken, analistler, getirilerdeki farklılıkların yen ile taşıma ticaretini hala körüklemeye başlamasıyla Japon para birimi üzerinde büyük ölçüde düşüş eğilimini sürdürdü.

BOJ'un tahvil alım operasyonları da, banka 10 yıllık getiriler için gayri resmi üst sınırı %1'de savunmak için hareket ettiğinden, para birimi üzerinde ağırlık oluşturacak şekilde ayarlandı.

Çin yuanı, zayıf PMI'ların ardından düştü, teşvik odakta

Çin yuanı , verilerin ülkenin imalat sektörünün Temmuz ayında üst üste dördüncü kez küçüldüğünü göstermesinin ardından, Çin Halk Bankası tarafından daha güçlü bir günlük orta nokta düzeltmesini geçerek %0,5 düştü.

Genel iş faaliyeti de kötüleşti ve bu, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin hala COVID sonrası toparlanma ile mücadele ettiğini gösteriyor.

Basında çıkan haberlerde günün ilerleyen saatlerinde bir duyuru yapılacağı öne sürülürken, okuma ülkede daha fazla teşvik tedbiri için umutları artırdı. Çin Devlet Konseyi ayrıca yerel tüketici harcamalarını ve mülk geliştirmeyi artırmayı amaçlayan bazı önlemleri açıkladı.

Avustralya doları, RBA öncesi güçleniyor

Avustralya doları, Pazartesi günü %0,4 artışla pozitif işlem gören birkaç para birimi arasında yer aldı.

Piyasalar, bankanın faiz oranlarını artırmaya devam edip etmeyeceği konusunda ikiye bölünürken, dikkatler büyük ölçüde Salı günkü Avustralya Merkez Bankası toplantısındaydı. Enflasyon son aylarda hafiflese de, RBA'nın yıllık %2-3'lük hedefinin oldukça üzerinde kaldı.

Avustralya istihdam piyasası da güçlü kaldı ve bu, önümüzdeki aylarda enflasyonu sabit tutabilir ve daha fazla politika sıkılaştırmasını çekebilir.
15 görüntüleme0 yorum
bottom of page