top of page

Asya dövizi borç tavanı sıkıntılarıyla zayıflıyor, dolar iki ayın zirvesinde

Çoğu Asya para birimi Perşembe günü düşerken, ABD borç limitinin yükseltilmesi ve temerrüde düşmenin önlenmesine ilişkin belirsizliğin yatırımcıların risk odaklı varlıklardan kaçınmasına neden olmasıyla dolar iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
Çin'e yönelik kötüleşen duyarlılık, ülkenin Haziran sonunda zirveye ulaşabilecek olan COVID-19 vakalarında yeniden canlanma ile karşı karşıya olduğuna dair raporların ortasında bölgesel para birimleri üzerinde de ağırlık yarattı.
Çin yuanı % 0,2 düşerek altı ayın en düşük seviyesine geriledi ve geçen haftaki kırılmanın ardından 7 seviyesinin daha da altına indi. Nisan ayına ilişkin bir dizi zayıf okumanın ardından, yenilenen bir COVID salgını korkusu, ülkedeki ekonomik büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişeleri artırdı.
Pekin ve Washington arasındaki potansiyel olarak kötüleşen bağlar da yuan üzerinde baskı oluşturdu.
Çin'e ilişkin endişeler daha geniş Asya piyasalarına sıçradı ve veriler, ada devleti ekonomisinin büyük ölçüde yavaşlayan Çin talebi nedeniyle ilk çeyrekte küçüldüğünü doğruladığından, Singapur doları %0,2 düştü.
Avustralya doları , Çin'e olan yüksek ticaret riskinin baskısı altında %0.2 değer kaybederken, Güney Kore wonu %0.5 düştü. Won, Kore Merkez Bankası'nın faiz oranlarını üst üste üçüncü aydır sabit tutması ve bazı trader'ların bu yıl içinde olası bir faiz indirimi için pozisyon alması nedeniyle de baskı altında kaldı.
Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekillerinin borç limitini yükseltme yönünde çok az ilerleme kaydedildiğini belirtmesiyle, ABD'nin borcunun temerrüde düşeceği korkularının devam etmesiyle daha geniş Asya para birimleri geri çekildi.
Duyarlılığa en son darbe, derecelendirme kuruluşu Fitch'in temerrüde düşmesi durumunda ABD'nin olası bir not indirimini işaret etmesinden geldi.
Japon yeni dolar karşısında %0,2 düşerek altı ayın en düşük seviyesine inerken, Hindistan rupisi %0,1 düşerek iki ayın en düşük seviyesinden işlem gördü.
Dolar, artan güvenli liman talebinden yararlanırken, tüccarlar da Amerikan doları lehine hazine bonolarını sattılar. Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,2 arttı ve iki ayın en yüksek seviyelerinde geziniyor .
Federal Rezerv'in Mayıs ayı toplantısının tutanakları faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalacağını gösterdiğinden , para politikasına ilişkin karışık sinyaller de doları destekledi .
Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in Haziran'da faiz oranlarını sabit tutması ihtimalinin %60'ın üzerinde fiyatlandığını gösteriyor. Ancak artan sayıda katılımcı, başka bir oran artışı olasılığını da fiyatlıyor.
Zayıf risk iştahı ve yüksek ABD faiz oranları, önümüzdeki aylarda Asya para birimleri üzerinde daha fazla baskıya işaret ederek 2022'ye kadar görülen eğilimi sürdürdü.2 görüntüleme0 yorum

留言


bottom of page