top of page

Asya dövizi düşüyor, Fed faiz kararı yaklaşırken dolar güçleniyor

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü gerilerken, Fed'in günün ilerleyen saatlerinde yapacağı toplantı öncesinde piyasaların daralmasıyla dolar güçlü kazançlar elde etti.

Çin'den gelen zayıf satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri de bölgenin en büyük ekonomisi ve ticaret merkezinin Ekim ayına kadar devam eden ekonomik zayıflığı nedeniyle bölgesel piyasalara yönelik güveni zayıf tuttu.

Çin yuanı , Çin Halk Bankası'nın güçlü orta nokta düzeltmesinden bir miktar destek alarak yatay seyretti. Ancak özel PMI anketinin Çin'in imalat sektörünün Ekim ayında daraldığını göstermesi nedeniyle para birimine yönelik duyarlılık büyük ölçüde olumsuz kaldı .

Bu okuma, Salı günü yapılan ve benzer bir düşüş gösteren hükümet anketinin ardından geldi ve piyasaların bu yıl Çin ekonomisindeki toparlanma konusunda daha da şüpheli hale geldiğini gördü.

Çin'in maruz kaldığı diğer para birimleri yatay-düşük aralığında hareket etti. Avustralya doları hafifçe düşerken Güney Kore wonu , Ekim ayı ihracat ve ithalatının hayal kırıklığı yarattığını gösteren verilerle %0,3 değer kaybetti .

Hindistan rupisi , petrol fiyatlarındaki son düşüşün etkisiyle %0,1 yükseldi.

BOJ kaynaklı satışların ardından Japon yeni müdahale gözetiminde

Japon yeni Çarşamba günü %0,3 yükseldi ve ülkenin üst düzey mali yetkililerinin yatırımcıları yen aleyhinde spekülasyon yapmaları konusunda uyarmasının ardından bir yılın en düşük seviyesinden biraz toparlandı.

Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin politikasında ufak değişiklikler yaparak yatırımcıları büyük ölçüde hayal kırıklığına uğratmasının ardından yen Salı günü dolar karşısında %1,7 düşüşle 151,77'ye geriledi .

Düşüş, yenin 2022 sonlarında hükümetin 60 milyar doların üzerinde müdahalesini tetikleyen eşiğe yakın olması nedeniyle Japon yetkililerin döviz piyasalarına müdahale edeceği yönündeki spekülasyonları artırdı.

Geçen yıl yen için temel sıkıntı kaynağının ABD ve Japonya tahvil getirileri arasındaki genişleyen fark olduğu göz önüne alındığında, para birimi bu hafta Fed toplantısına ilişkin belirsizliğin yarattığı baskıyı da artırdı.

Dolar Fed toplantısıyla güçleniyor, odakta Hazine ihaleleri var

Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları, zayıf yen karşısında bir gecede yaşanan güçlü yükselişin ardından hafif yükseldi .

Piyasalar günün ilerleyen saatlerinde Fed'in yapacağı toplantının sonucuna odaklandı . Merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması beklenirken aynı zamanda uzun süre yüksek duruşunu yinelemesi bekleniyor; bu senaryo dolar için iyiye işaret ancak Asya piyasaları için kötü bir senaryo.

Ancak Fed öncesinde odak noktası, özellikle geçtiğimiz ay tahvillerde uzun süren bir düşüş yaşanırken, ABD Hazinesi'nin hükümet borçlarını iade etme planlarına ilişkin açıklaması olacak.

Geri ödeme duyurusunun, planlanan hükümet Hazine ihalelerinin boyutları ve karışımları hakkında ipuçları vermesi bekleniyor ve aynı zamanda hükümetin, ciddi bir tahvil satışı karşısında devasa borç yükünü nasıl karşılamayı planladığına dair fikir sunması bekleniyor.

5 görüntüleme0 yorum
bottom of page