top of page

Asya dövizi düştü, dolar faiz artırımı konuşmaları üzerine 10 ayın zirvesinde sabit kaldı

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü hafif düşüş yaşarken, ABD faiz oranlarının bu yıl daha da artacağına dair artan bahisler nedeniyle dolar bu yılın en yüksek seviyelerinde sabit kaldı.

Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları, Minneapolis Federal Rezerv Başkanı Neel Kashkari'nin şahin yorumlarının daha yüksek oranlara ilişkin beklentileri daha da güçlendirmesiyle hafif yükseldi .

Kashkari, bu yıl en az bir faiz artışı daha gördüğünü ve ABD ekonomisinin bazı yönlerini soğutmak için oranların daha uzun süre yüksek kalması gerektiğini söyledi. Riskli ve düşük riskli faiz oranları arasındaki fark daraldığı için böyle bir senaryo Asya para birimleri için kötü bir işaret.

Asya'ya yönelik duyarlılık, Çin'e ilişkin süregelen endişeler, özellikle de devasa emlak sektöründeki erime nedeniyle geriledi. Yuan , Çin Halk Bankası'nın beklenenden güçlü günlük orta nokta sabitlemesine rağmen 10 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında zayıfladı.

Bu haftanın odağında Çinli satın alma yöneticilerinin ticari aktivitedeki zayıflığın devam ettiğini göstermesi beklenen endeks verileri de yer alıyor.

Çin'e ilişkin endişeler , Avustralya tüketici enflasyonunun bu hafta sonuna doğru açıklanmasıyla birlikte Avustralya dolarının hafifçe düşmesine neden oldu .

Geniş Asya para birimleri zayıf risk iştahı nedeniyle dar bir aralıkta kalırken, çoğu bölgesel birim dolar karşısında birkaç ayın en düşük seviyelerinde işlem görüyor.

Hindistan rupisi yatay seyretti ancak rekor düşük seviyelere yakındı ve petrol fiyatlarındaki son yükselişin baskısı altındaydı.

Güney Kore wonu %0,4 düşüşle bir ayın en düşük seviyesine geriledi ve 2023'ün en düşük seviyelerini test etmeye de yaklaştı. Güneydoğu Asya'da Singapur doları %0,1 oranında değer kaybederken, Endonezya rupiahı %0,2 oranında değer kaybederken, her iki para birimi de yüksek petrol fiyatlarından kaynaklanan baskıyla karşı karşıya kaldı.

Müdahale tehditleri arasında Japon yeni yatay seyrediyor

Japon yeni Salı günü yatay işlem gördü ancak dolar karşısında 11 ayın en düşük seviyesine yakın kalmayı sürdürdü .

Para birimi son oturumlarda Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin tutumunu yinelemesiyle darbe alırken, hükümetin döviz piyasasına daha fazla müdahale edeceği yönündeki uyarılar nedeniyle daha derin kayıplar engellendi.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki geçtiğimiz günlerde hükümetin kuşatılmış yen'i desteklemeye yönelik herhangi bir seçeneği göz ardı etmeyeceğini söyleyerek, diğer üst düzey para birimi yetkililerinin hükümetin para birimini desteklemeye hazır olduğu yönündeki yorumlarını yineledi.

Piyasalar şu anda hükümetin müdahalesini çekebilecek bir seviye olarak 150'yi izliyor. Yen Salı günü dolar karşısında 148 civarında işlem gördü.

2022 ortalarında 30 yılın en düşük seviyelerine gerileyen yendeki zayıflık, Japonya'nın değer kaybeden para birimini desteklemek için rekor seviyelerde dolar satışına neden olmuştu. Ancak ABD faiz oranlarının baskısının devam etmesi nedeniyle yen için görünüm kasvetli görünüyor.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page