top of page

Asya dövizi düştü, faiz artışı endişesiyle dolar altı haftanın en yüksek seviyesine ulaştı

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü düştü ve dolar, beklenenden güçlü enflasyon okumaları ve Federal Rezerv yetkililerinin şahin yorumlarının bu yıl daha fazla faiz artırımına gidileceği yönündeki beklentileri artırmasının ardından bir sepet para birimi karşısında altı haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. yıl.

Japon yeni en kötü etkilenen Asya para birimleri arasında yer aldı ve dolar karşısında %0,6 düşerek 134,72'ye geriledi - Aralık ayının sonundan bu yana en zayıf seviyesi . Japon para birimi, yeni Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda yönetimindeki para politikasının izleyeceği yola ilişkin belirsizlik nedeniyle de baskı altındaydı.

Ueda, yükselen enflasyon ve zayıflayan ekonomik büyüme yoluyla Japon ekonomisini yönlendirme gibi göz korkutucu bir görevle karşı karşıya. Bu haftaki veriler, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenenden daha yavaş büyüdüğünü gösterdi.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde keskin bir şekilde güçlendi ve her biri %0,5'lik artışla Ocak başından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. Beklenenden güçlü gelen üretici fiyat endeksi enflasyon verilerinin ABD'de artan fiyat baskılarına işaret etmesiyle hazine tahvil getirileri de gece boyunca yükseldi.

Okuma, bu hafta başında beklenenden daha sıcak bir tüketici fiyat endeksi raporuyla uyumlu geldi ve Federal Rezerv'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla cephane verdi.

Fed yetkilileri James Bullard ve Loretta Mester da ayrı ayrı konuşmalarında şahin bir ton kullanarak, yapışkan enflasyon devam ederse merkez bankasının faiz oranlarını daha keskin bir hızda artırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bullard, merkez bankasının bu ayın başlarında faiz oranlarını 25 baz puan nispeten daha düşük bir oranda artırmasının ardından, bankanın Mart ayı toplantısının 50 baz puanlık (bps) bir artışla sonuçlanabileceğini söyledi.

Riskli ve düşük riskli borç arasındaki uçurum daralırken, yükselen ABD faiz oranları Asya para birimleri için kötü bir işaret. Daha sıkı ABD para politikası da bu yıl ABD'de olası bir resesyona kapı aralıyor ve bu da risk odaklı varlıklara yönelik hissiyatı azaltabilir.

Çin yuanı , hükümetin bu yılın başlarında kısıtlamaların çoğunu gevşettikten sonra COVID-19'a karşı "kesin bir zafer" ilan etmesine rağmen %0,2 düştüOdak noktası, bu yıl büyük ölçüde, daha geniş Asya para birimlerine fayda sağlayabilecek olan Çin ekonomisindeki iyileşmeye odaklanıyor.

Malezya ringgiti %0,7 düşerken, Güney Kore wonu %0,8 düştü. Singapur doları, verilerin ülkenin önemli petrol dışı ihracatının Ocak ayında bir önceki aya göre biraz arttığını göstermesiyle %0,3 kaybederek Güneydoğu Asya'daki akranlarından nispeten daha az düştü . Ancak yıllık bazda , ihracat beklenenden çok daha fazla düştü.

Tayland bahtı, verilerin ülke ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenenden çok daha az büyüdüğünü göstermesiyle %0,4 düştü.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page