top of page

Asya dövizi, doların toparlanması Fed tutanakları öncesinde yavaşlarken sakinleşiyor

Piyasaların şimdi ABD Merkez Bankası'nın Aralık ayı toplantı tutanaklarından ABD para politikasına ilişkin yeni ipuçlarını beklemesiyle, dolardaki toparlanmanın hız kesmesiyle çoğu Asya para birimi Çarşamba günü hafifçe yükseldi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) olası bir resesyona ilişkin yaptığı uyarının hissiyatı çökertmesi ve Çin'de artan COVID-19 vakalarına ilişkin endişelerin ağırlık kazanmasıyla bölgesel para birimleri Salı günü baskı altına girdi .

Bu, doların bir sepet para birimi karşısında %1'den fazla yükseldiğini gördü ve çoğu Asya biriminin yılın başında elde ettiği kazanımları tersine çevirmesine neden oldu.

Ancak dolardaki ralli Çarşamba günü durmuş gibi görünerek bölgesel birimleri destekledi. Çin yuanı Çarşamba günü %0,2 yükselirken, Güney Kore wonu %0,5 yükseldi.

Japon yeni %0.3 yükseldi, ancak Salı günü dolar karşısında yedi ayın en yüksek seviyesinin altında işlem gördü.

Japonya'dan gelen veriler, yerel üreticilerin yüksek enflasyon ve yavaşlayan uluslararası taleple mücadele etmesi nedeniyle imalat faaliyetinin art arda ikinci ay daraldığını gösterdi.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri biraz daha düşük işlem gördü, ancak son kazançların büyük bölümünü korudu ve iki haftanın en yüksek seviyesinin hemen altında işlem gördü. Piyasalar, daha fazla politika yapıcının önümüzdeki aylarda faiz artırımlarının yavaşlamasını destekleyip desteklemediğini görmek için beklerken, odak şimdi tamamen Federal Rezerv'in Aralık toplantısının tutanaklarına çevrildi.

Piyasalar şu anda Fed'in şahin söylemini yumuşatması ve Şubat ayında 25 baz puan daha da küçük oranlarda faiz artırması ihtimalini %90'ın üzerinde fiyatlıyor. Bu aynı zamanda ABD enflasyonunun zirve yaptığına dair artan sayıda işaretin ortasında geliyor.

Ancak ABD enflasyonunun hala Fed'in yıllık hedef aralığının oldukça üzerinde seyretmesi göz önüne alındığında, merkez bankasının genel olarak önümüzdeki aylarda politikayı sıkı tutması bekleniyor.

Piyasaların bu hafta açıklanacak önemli ABD ticari faaliyet ve tarım dışı istihdam verileri için konumlanmasıyla birlikte, daha geniş Asya para birimleri hafif derecede pozitifti. IMF'nin olası bir resesyon uyarısının ardından piyasalar, büyük ekonomilerden gelecek herhangi bir ekonomik veriyi yakından izliyordu.

Çin'in COVID-19 krizi, Başkan Xi Jinping'in yeni yıl konuşmasında piyasaların beklediğinden daha temkinli bir ton kullanmasının ardından odak noktası oldu. Ülke, Aralık ayında birkaç anti-COVID kısıtlamasını gevşettikten sonra enfeksiyonlarda büyük bir artışla boğuşuyor.1 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page