top of page

Asya dövizi, dolar ve yuan'ın müdahaleyle canlanmasıyla yükseldi

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü yükselirken, doların iki ayın zirvesinden gerilemesi bir miktar rahatlama sağladı; Çin'e yönelik artan ekonomik endişelere rağmen hükümet müdahalesi yuanın yükselmesine yardımcı oldu.

Artan ABD faiz oranlarına ilişkin belirsizliğin para birimini iki ayın en yüksek seviyesine taşımasının ardından, Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları bu hafta bir miktar kar elde ederek % 0,1 düştü .

Ancak ABD Hazine tahvil getirilerinin bir gecede 20 yılın en yüksek seviyelerine ulaşması, özellikle piyasaların bu hafta sonunda yapılacak Jackson Hole Sempozyumu öncesinde kaygılı hale gelmesiyle birlikte, dolar için güçlü bir görünüm oluşturdu .

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü yükselirken, ABD faiz oranlarındaki artışa ilişkin devam eden endişeler nedeniyle bu yıl hâlâ büyük kayıplar yaşıyor.

Japon yeni dolar karşısında yaklaşık 10 ayın en düşük seviyesinden toparlanarak %0,2 yükselirken, Avustralya doları %0,2 yükseldi ancak dokuz ayın en düşük seviyesine yakın kalmayı sürdürdü.

Verilerin Ağustos ayında tüketici güveninin kötüleştiğini göstermesiyle Güney Kore wonu %0,2 yükselirken , Singapur doları %0,2 arttı.

Çin yuanı hükümet desteğiyle yükseldi, ekonomik kasvet devam ediyor

Yuan Salı günü %0,2 yükseldi ve Çin Halk Bankası'nın (PBOC) bir dizi güçlü günlük orta nokta sabitlemesinin ardından dokuz ayın en düşük seviyesinden toparlandı .

Hükümetin yuanın daha da zayıflamasını engellemeye çalışması nedeniyle para biriminin, büyük Çin devlet bankalarının dolar satışlarından da yararlandığı görüldü.

Bu düşünce, PBOC'nin Pazartesi günü kredi faiz oranını beklenenden daha küçük bir marjla düşürmesine neden oldu; banka daha fazla parasal teşvik sağlamakla yuanda daha fazla kaybı önlemek arasında bir denge kurmaya çalıştı.

Ancak parasal teşvikin olmayışı, Çin'deki ekonomik toparlanmanın yavaşladığı yönündeki endişeleri artırdı ve bu da Çin piyasalarına yönelik hissiyatı daha da zayıflattı.

Çin'deki yavaşlama korkusu da tüccarların diğer Asya para birimlerine karşı temkinli davranmasına neden oldu.

Odak noktası Jackson Hole ve ABD tahvil getirileri artıyor

ABD Hazine tahvil getirilerinde bir gecede yaşanan artış, piyasaların daha yüksek ABD faiz oranlarına pozisyon almasıyla çoğu Asya para biriminin görünümüne de zarar verdi.

Şimdi odaklanılan nokta, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Cuma günü Jackson Hole Sempozyumu'nda yaptığı ve analistlerin Başkan'dan potansiyel olarak şahin bir mesaj işaret ettiği konuşmasında.

Yatırım bankaları, Fed Başkanının , özellikle ABD'deki yapışkan enflasyon ve işgücü piyasasındaki güçlenme ortamında yeni bir yüksek faiz dönemi başlatabileceği konusunda uyardı .

Artan ABD oranları, hatta daha uzun süre daha yüksek oranlar, risk ağırlıklı Asya piyasaları için kötü bir işaret.
9 görüntüleme0 yorum
bottom of page