top of page

Asya dövizi durakladı, dolar TÜFE ve Fed toplantısı öncesinde düştü

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü çok az hareket ederken, önümüzdeki aylarda para politikasının gidişatını belirlemesi beklenen ABD enflasyon verileri öncesinde dikkatlerin devreye girmesiyle dolar düşüş kaydetti.
Merkez bankasının Çarşamba günü faiz oranlarını nispeten daha düşük 50 baz puan (bps) artırmaya hazır olmasıyla, iki günlük Federal Rezerv toplantısının sonuçlanması da bekleniyor . Ancak gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin sinyaller yakından izlenecek.
Riskten kaçınma, Güneydoğu Asya para birimlerinin daha büyük düşüşler kaydetmesiyle piyasalarda büyük ölçüde devam etti. Filipinler pezosu ve Malezya ringgiti %0,5 değer kaybederken, Endonezya rupisi %0,3 değer kaybetti.
Çin yuanı ve Japon yeni her iki yönde de %0,1'den az hareket etti ve piyasalar da bu hafta iki ülkeden gelecek ekonomik baskıları bekliyor. Çin sabit varlık yatırımı , perakende satışlar ve endüstriyel üretim verilerinin, ülke çeşitli kısıtlamaları azaltmaya başlasa bile, COVID-19 kısıtlamalarının ekonomik etkisini daha ayrıntılı olarak ortaya koyması bekleniyor.
Japon ticaret verilerinin , zayıflayan yenin ekonomi üzerindeki devam eden baskısını da vurgulaması bekleniyor, ancak emtia piyasalarında bir miktar istikrarın artan ithalatı hafifletmesine yardımcı olması bekleniyor.
Hindistan rupisi önceki seansta %0.3 kaybettikten sonra Salı günü çok az hareket etti. Pazartesi günü açıklanan veriler, tüketici enflasyonunun Kasım ayında ülkede daha da hafiflediğini gösterdi ve bu muhtemelen Merkez Bankası'nın daha yavaş bir faiz artırım hızının habercisi oldu .
Dolar endeksi ve dolar vadeli işlemleri , yatırımcıların Kasım ayı için ABD tüketici fiyat endeksi okumasını beklemesiyle %0,1 düşerek 105 puanın altına geriledi . Verilerin, tüketici enflasyonunun ay içinde daha da düştüğünü göstermesi beklenirken, yukarı yönlü herhangi bir sürpriz, Fed'in daha fazla şahin eylem korkusuyla piyasaları sarsabilir.
Kasım ayı üretici fiyat endeksi verileri de beklenenden daha az gevşedi ve güçlü bir TÜFE okumasına ilişkin endişeleri artırdı.
Fed, 2023'te faiz oranlarını daha yavaş artıracağının sinyalini verirken , yetkililer inatçı enflasyonun daha fazla faiz artışına davetiye çıkaracağı ve bunun da borçlanma maliyetlerinin beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Böyle bir senaryo, ABD faiz oranları yükselirken bu yıl keskin düşüşler kaydettikleri düşünülürse, Asya para birimleri için kötü alamettir .


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page