top of page

Asya dövizi, Fed belirsizliği ve doların güçlü bir hafta geçirmesiyle düşüşe geçti

Çoğu Asya para birimi, bu haftaki karışık ekonomik okumaların ardından ABD para politikasına ilişkin belirsizliğin baskısı altında Cuma günü geri çekilirken, dolar bu yıl faiz oranı indirimlerine dair azalan bahisler arasında 10 günün en yüksek seviyesinde kaldı.

Risk odaklı varlıklar, yapışkan ABD enflasyonu ve Çin'deki yavaşlayan büyümenin ardından zorlu bir haftaya hazırlanıyor.

Çin yuanı, bu hafta açıklanan hayal kırıklığı yaratan ticaret ve enflasyon verilerinin Asya'nın en büyük ekonomisinde yavaşlayan bir ekonomik toparlanmaya işaret etmesinin ardından iki ayın en düşük seviyesinden işlem gördü . Çin'in imalat sektöründeki sürpriz daralmanın ardından gelen okumalar , Pekin'in daha fazla politika gevşetmesi beklentilerini artırdı.

Bu, yuanı dolar karşısında 7 seviyesine yaklaştırdı ki bu Çinli düzenleyiciler ve yatırımcılar için psikolojik olarak önemli.

Çin ekonomisindeki zayıflık, daha geniş Asya pazarlarına yönelik hissiyatı köreltti. Veriler Malezya ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenden fazla büyüdüğünü göstermesine rağmen, Güney Kore wonu %0,2 düşerken Malezya ringgiti %0,3 düştü.

Avustralya doları % 0,1 değer kaybetti, ancak Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımına gideceği beklentileriyle nispeten desteklendi .

Japon yeni %0.1 düştü ve bir ABD bankacılık krizi korkuları ve borç tavanına ilişkin belirsizliğin bir miktar güvenli sığınak talebi oluşturmasıyla haftalık ılımlı kazançlara yöneldi.

Öte yandan, dolar bu haftaki güçlü kazanımlarının ardından Cuma günü istikrar kazandı. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri bu hafta her biri yaklaşık %0,8 oranında artmaya ayarlandı.

ABD işsizlik başvurularındaki sürpriz artış, işgücü piyasasında bir miktar soğumaya işaret ederken, Nisan ayı için yapışkan enflasyon okumaları, Federal Rezerv'in faiz oranlarını bu yıl daha uzun süre yüksek tutacağına dair beklentileri artırdı .

Hem ABD tüketici hem de üretici fiyatları enflasyonu Nisan'da hafifçe geriledi, ancak Fed'in hedef aralığının oldukça üzerinde kaldı.

Fed Fonu vadeli fiyatları da piyasaların merkez bankasının bu yıl faiz indirimi yapacağına dair beklentileri aşağı çektiğini gösterdi.

Böyle bir eğilim, dolar için daha fazla desteğin habercisi ve riskli ve düşük riskli borç arasındaki fark dar kaldığı için Asya para birimleri üzerinde baskı oluşturması muhtemel. Çoğu Asya merkez bankası, bu yıl faiz artırım döngülerini yavaşlattı ve bölgesel para birimlerine çok az destek sağladı.16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page